Yapay zekâya elektronik kişilik tanınması
Electronic personhood for artificial intelligence
- Tez No: 915862
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Yapay zekâ teknolojisi, bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere paralel bir şekilde hızla gelişmektedir. Kendi kendine öğrenen, davranışları önceden tam olarak tahmin edilemeyen otonom yapay zekâ sistemleri, bu gelişmelerin bir sonucu olarak insanların kullanımına sunulmuştur. Otonom yapay zekâ sistemlerinin kullanılmasıyla birlikte birtakım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Otonom yapay zekâ sistemi bir sözleşmenin kurulmasına katıldığı ya da bir zarara sebep olduğu takdirde ortaya çıkan sonuçlarla bir hukuk süjesi arasında bağlantı kurulması gerekmektedir. Pozitif hukuk sorumluluk açısından meydana gelen zararları tazmin etmek konusunda elverişli görünmektedir, fakat özellikle yapay zekâ hukuki işlemlerin kuruluşunda rol oynadığında soruna cevap üretmekte yetersiz kalmaktadır. Ortaya çıkan ve gelecekte ortaya çıkabilecek başka sorunlara peşinen çözüm bulmak adına ileri sürülen görüşlerden birisi otonom yapay zekâ sistemlerini“süje”olarak kabul etmektir. Bu çerçevede çalışmada otonom yapay zekâ sistemleri için“elektronik kişilik”türünde yeni bir statü oluşturulup oluşturulamayacağı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the development of computer technology, artificial intelligence technology is advancing rapidly. As a result of these developments autonomous artificial intelligence systems that learn on their own and exhibit behaviour that cannot be predicted in advance have been made available for people use. Certain problems have arisen from the use of autonomous artificial intelligence systems. When an autonomous artificial intelligence system is involved in the formation of a contract or causes harm, it is necessary to establish a connection between the legal subject and the resulting consequences. As far as liability is concerned, lex lata seems to be appropriate for the compensation of damages, but it proves to be inadequate, especially when artificial intelligence is involved in the establishment of legal transactions. One of the perspectives proposed for finding solutions to current and potential future problems is to consider autonomous artificial intelligence systems as 'subject' to address emerging challenges. Within this framework, the study addresses the possibility of establishing a new status for autonomous artificial intelligence systems, an 'electronic personality', and examines whether or not it can be created.