İki Hanefî alim İmam Maturidi ve İmam Ebû Câfer et-Tahavi'nîn Allah'ın sıfatları ve Kelamullah görüşleri nin mukayesesi
Two Hanefi scholars Imam Maturidi and Imam Attributes of Allah by at-Tahavi comparison of the opinions of Kalamullah and Kalamullah
  1. Tez No: 915880
  2. Yazar: MEHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAMİT SİNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapmış olduğum bu çalışma iki değerli âlim İmam Matüridî ve imam Ebû Câfer et -Tahavi´nin Allah´ın sıfatları ve Kelâmullah hakkındaki görüşlerini mukayese etmeye yönelik bir yüksek lisans tezidir. Allah´ın sıfatları konusu Kelâm'ın ana meselelerinden biri olmuş, mezhepler ve âlimlerce yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu sıfatlar Allah´ın zati, subuti, haberi ve fiili sıfatları olarak belirli gruplandırmalara tabi tutulmuştur. İmam Ebû Câfer et Tahavibu konuları yorumlarken naslarda yer alan şekilleri itibariyle ele almış, üzerine yorumlar yapmayı doğru bulmamıştır. Kendisi İmam Ebû Hanîfe çizgisinde yer alan bir âlim olduğundan onun görüşlerine katılmakla beraber kendi görüşleriyle ortaya bir şeyler çıkarmaya çalışmıştır. Çalışmamızın içeriğinde yer aldığı şekliyle nasslara dayanarak bu konu hakkındaki görüşlerini ortaya koymuştur. O, Allah´ın sıfatları ve Kelâmullah hakkında görüşlerini belirtirken akli ve nakli delillerle temellendirmeye çalışmıştır. Yapmış olduğu sentezlerle görüşlerini karşı tarafa akılcı bir şekilde benimsetme yoluna gitmiştir. İki âlimin görüşlerini mukayese ederken görüyoruz ki her ne kadar Tahavi nakli delillere daha fazla yer vermişse de ikisi de genel olarak aynı doğrultuda yorumlar yapmıştır.
Özet (Çeviri)
This study I have done is a master's thesis aimed at comparing the views of two valuable scholars, Imam Matüridî and Abu Jafar at-Tahawi, about the attributes of Allah and Kalamullah. The subject of Allah's attributes has become one of the main issues of the word, and it has been tried to be interpreted by sects and scholars. These attributes have been subjected to certain groupings as the personality, subuti, news and actual attributes of Allah. Imam Abu Jafar al-Tahawi dealt with these issues in terms of the forms contained in the nasas when interpreting them, and he did not consider it correct to make comments on them. Since he is a scholar in the line of Imam Abu Hanifa, he agreed with his views, but tried to reveal something with his own views. Based on the nass as it is included in the content of our study, he has revealed his views on this issue. While expressing his views about the attributes of Allah and kalamullah, he tried to base the understanding and transplantation with evidence. With the syntheses he has made, he has gone down the path of making his views adopted by the other side in a rational way. When comparing the views of the two scholars, we see that although Tahawi's transplant gave more space to the evidence, they both made comments in the same direction in general.