Saha gözlemleri ve uydu görüntüleri kullanılarak Zeytindağ (Bergama-İzmir) fayı ve civarının yapısal analizi
Structural analysis of Zeytindağ (Bergama-İzmir) with field observations and satellitte image
- Tez No: 915881
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışması, Zeytindağ ve Bergama Faylarının Neotektonik dönem ve günümüzdeki davranış biçimlerini saha gözlemleri, uydu görüntüleri ve depremler ile incelemeyi amaçlamaktadır. Zeytindağ Fayı, KD-GB doğrultusunda uzanmakta olup yaklaşık 20 km uzunluğundadır. Fay, Zeytindağ yerleşiminin doğusunda, sırtların önlerinde devam etmektedir. Bu fay üzerinde yapılan saha gözlemlerinde, Zeytindağ Fayı'nın sağ yanal bileşeni olan verev atımlı bir normal fay olarak gözlendiği belirlenmiştir. Uydu görüntülerinde ise, aynı doğrultuda belirgin çizgisellikler tespit edilmiştir. Bergama Fayı ise Zeytindağ Fayı'nın kuzeydoğusunda yer almakta ve Bergama yerleşiminin güneyinden geçmektedir. Bu fay, yaklaşık 26 km uzunluğunda olup DKD-BGB doğrultusunda bir verev atımlı normal faydır. Sahada, Sindel güneybatısında bir metrik fay aynası gözlemlenmiş ve uydu görüntülerinde bu yapının net bir çizgisellik oluşturduğu görülmüştür. Ayrıca, bu fay bölgesinde, 1919 yılında Soma (M:6.7) ve 1939 yılında Dikili (M:6.6) büyüklüğünde depremler meydana gelmiştir. Zeytindağ ve Bergama Fayları, Ege Bölgesi'nin kuzey-güney doğrultulu genişleme tektoniğiyle ilişkili olup, orta büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip aktif faylardır. Elde edilen veriler, Ege Bölgesi'ndeki yerleşim alanlarının deprem güvenliğini değerlendirmek açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to examine the Neotectonic period and current behavior of the Zeytindağ and Bergama Faults through field observations, satellite images and earthquakes. Zeytindağ Fault extends in the NE-SW direction and is approximately 20 km long. The fault continues in front of the ridges, east of the Zeytindağ settlement. In the field observations made on this fault, it was determined that it was observed as an oblique-slip normal fault, which is the right lateral component of the Zeytindağ Fault. In satellite images, distinct lineaments in the same direction were detected. Bergama Fault is located in the northeast of Zeytindağ Fault and passes through the south of Bergama settlement. This fault is approximately 26 km long and is an oblique normal fault in the ENE-WSW direction. A metric fault mirror was observed in the field, southwest of Sindel, and it was seen that this structure formed a clear lineament in satellite images. Additionally, earthquakes of magnitude Soma (M: 6.7) in 1919 and Dikili (M: 6.6) in 1939 occurred in this fault region. Zeytindağ and Bergama Faults are related to the north-south extension tectonics of the Aegean Region and are active faults with the potential to produce medium-sized earthquakes. The data obtained is of great importance in terms of evaluating the earthquake safety of residential areas in the Aegean Region.