The way forward in the UNSC reform deadlock: Altering the Stateapproach to reform that does not satisfy the reform demands
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi reform çıkmazında ilerlemenin yolu: Reform taleplerini karşılamayan devlet reform yaklaşımının değiştirilmesi
  1. Tez No: 915904
  2. Yazar: SERRA NUR ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. MEGAN DONALDSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Westminster
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasındaki önemli rolüne rağmen, demokratik eksiklikleri ve reformu etrafında bitmek bilmeyen tartışmalara yol açan etkisizliği nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalmaktadır. Bu çalışma, 'konseyin genişletilmesi', 'veto yetkisinin uzatılması' ve 'veto hakkının kaldırılması/kısıtlanması' olmak üzere üç radikal değişikliğin farklı kombinasyonlarını sunan dört etkili devlet destekli reform teklifinin (G4, UfC, AU ve L69) ulaşılabilirliğini ve arzu edilirliğini incelemektedir. Bu tez, ilk iki radikal değişikliğin ne arzu edilir ne de gerçekleştirilebilir olduğunu, üçüncüsünün ise arzu edilir olmasına rağmen siyasi ve hukuki kısıtlamalar nedeniyle gerçekleştirilemeyeceğini ileri sürmektedir. Makale, devletlerin mevcut ya hep ya hiç reform yaklaşımının ilerlemeyi engellediği sonucuna varmakta ve bu nedenle Konseyin etkinliğini kademeli olarak güçlendiren çıkmazı kırmak için ulaşılabilir önerilere odaklanarak mevcut yaklaşım yerine pragmatik ve aşamalı bir reform yaklaşımını savunmaktadır. Bu araştırma, radikal reformların eksikliklerini tespit ederek ve ulaşılabilir çözümleri vurgulayarak, reform tartışmasına katkıda bulunmayı ve BMGK'nin güncel zorluklara çözüm bulma yeteneğini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite its pivotal role in maintaining international peace and security, the United Nations Security Council is heavily criticised due to its democratic deficits and ineffectiveness which led to the ceaseless debates surrounding its reform. This study examines the achievability and desirability of four influential state-sponsored reform proposals (G4, UfC, AU, and L69) which offer differing combinations of three radical changes: 'expansion of the council', 'extension of veto' and 'abolishment/restraint of veto'. This thesis argues that the first two radical changes are neither desirable nor achievable and that the third one although desirable, unachievable due to political and legal constraints. The paper concludes that the current all-or-nothing reform approach of states hinders progress and thus advocates for a pragmatic and incremental approach to reform instead, focusing on attainable proposals in order to break the impasse strengthening the Council's effectiveness gradually. By identifying the shortcomings of radical reforms and emphasizing achievable solutions, this research aims to contribute to the reform debate, strengthening the UNSC's ability to address contemporary challenges.