6-benzyladenine+GA(4+7) kullanımının bodur elma ağaçlarında yan dal oluşumu üzerine etkileri
The effect of 6-benzyladenine+GA(4+7) on lateral branch induction of dwarf apple trees
  1. Tez No: 915911
  2. Yazar: MURAT AÇIKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmasında (Perlan) 6-Benzyladenine+GA(4+7) kullanımının bodur elma ağaçlarında yan dal oluşumu üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada M9 bodur anacı üzerine, kırmızı ve yeşil renkte farklı beş elma çeşidinin ('Golden Delicios', 'Granny Smith', 'Fuji', 'Scarlet Spur' ve 'Super Chief') yan dal oluşumuna etkisi tespit edilmiştir. Dört farklı konsantrasyonda (0, 250, 500, 750 µL/L) kullanılan perlan fidanlara tek ve çift olmak üzere iki faklı zamanda (çiçek taç yaprakları döküldüğünde ve taç yaprak dökümünden bir ay sonra) spray formunda uygulanmıştır. Yapılan uygulamalar sonunda dar açılı dal sayısı, geniş açılı dal sayısı, toplam dal sayısı, gövde çapı ve fidan boyu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlarda hem tek uygulamanın hemde çift perlan uygulamasının 250, 500, 750 µL/L dozlarında tüm çeşitlerde geniş açılı dal sayısı ve toplam dal sayısını istatistiksel olarak arttırdığı, buna karşın bu uygulamaların dar açılı dal sayısı, fidan gövde çapı ve fidan boyuna etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçların entansif meyve yetiştiriciliğinde girdi maliyetlerini azaltma hususunda fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of (Perlan) 6-Benzyladenine+GA(4+7) usage on lateral branch formation in dwarf apple saplings was investigated. In the study, the effect of five different red and green apple varieties ('Golden Delicios', 'Granny Smith', 'Fuji', 'Scarlet Spur' and 'Super Chief') on lateral branch formation on M9 dwarf rootstock was determined. Perlan used in four different concentrations (0, 250, 500, 750 µL/L) was applied to the saplings in spray form at two different times (when the flower petals fall and one month after the petal fall). At the end of the applications, the number of narrow-angle branches, the number of wide-angle branches, the total number of branches, the trunk diameter and the sapling height were determined. The results obtained showed that both single application and double perlan application at 250, 500, 750 µL/L doses statistically increased the number of wide-angle branches and total branch numbers in all varieties, whereas these applications had no effect on the number of narrow-angle branches, sapling trunk diameter and sapling height. It is thought that these results will be beneficial in reducing input costs in intensive fruit cultivation.