Karbon fiber ve cam elyaf hibrit kompozitlerinin diziliş sırasının mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect on its mechanical properties sequence order of carbon fiber-glass fiber hybrid composites
- Tez No: 915919
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ADİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hibrit kompozitler farklı özellikteki materyallerin tabaka halinde bir araya gelmesiyle elde edilirler. Kompozitteki tabakaların türü, miktarı, diziliş sırası, oryantasyon açısı gibi değişken parametreler, hibrit kompozitlerin mekanik özelliklerini belirleyen en önemli faktörlerdir. Bu çalışmada üretilen karbon fiber-cam elyaf takviyeli hibrit kompozitlerin üretim sırasındaki diziliş sırasının kompozitin mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Malzemenin özellikleri bazı testler uygulanarak incelenmiştir. Testlerde kullanılan malzemeler, reçine epoksi ile cam elyaf ve karbon elyaf olup, hot press yöntemi kullanılarak farklı dizilimlerde 2 adet cam – karbon elyaf takviyeli hibrit kompozit plakalar üretilmiştir. Numuneler çekme ve üç nokta eğme deneyi olmak üzere 2 farklı deneye tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda diziliş sırasının bu malzemelerin mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda K1 diziliş sırasına sahip numunelerin mukavemetinin K2 diziliş sırasına sahip numunelere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hybrid composites are obtained by combining materials with different properties in layers in order to better meet the usage areas and needs. Variable parameters such as the type, amount, arrangement and orientation angle of the layers in the composite are the most important factors that determine the mechanical properties of hybrid composites. In this study, the effect of sequence order of the carbon fiber-glass fiber reinforced hybrid composites produced during production on the mechanical properties of the composite was examined. The properties of the material were examined by applying some tests. The materials used in the tests were resine epoxy, glass fiber and carbon fiber, and two glass-carbon fiber reinforced hybrid composite plates were produced in different alignments using the hot press method. The samples were subjected to 2 different tests: tensile and three-point bending tests. In line with the results obtained, the effect of the sequence order on the mechanical properties of these materials was examined. As a result of this examination, it has been determined that the specimens with a K1 stacking sequence have higher strength compared to those with a K2 stacking sequence.