q- Cesàro matris ve ilişkili dizi uzayları
q- Cesàro matrix and associated sequence spaces
  1. Tez No: 915927
  2. Yazar: EMRE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Üç bölümden oluşan bu tezde q- Cesàro matrisinin c,〖 c〗_0,〖 l〗_p ve l_∞ etki alanları kullanılarak tanımlanan [c ̃ ],[c ̃_0 ],[l ̃_p ] ve [l ̃_∞ ] dizi uzayları çalışılmıştır. Giriş bölümde dizi uzayları hakkında temel sayılabilecek kavramlara ve bu alanda yapılan önemli çalışmalara yer verilmiştir. Birinci bölümde tez çalışması boyunca kullanılan temel tanım ve teoremler sunulmuştur. İkinci ve Üçüncü bölümde q- Cesàro matrisinin c,〖 c〗_0,〖 l〗_p ve l_∞ etki alanları kullanılarak tanımlanan [c ̃ ],[c ̃_0 ],[l ̃_p ] ve [l ̃_∞ ] dizi uzayları tanıtılmış ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca tanıtılan bu uzayların cebirsel ve topolojik özellikleri de çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which consists of three chapters, the sequence spaces [c ̃ ],[c ̃_0 ],[l ̃_p ] and[l ̃_∞ ], defined by the c,〖 c〗_0,〖 l〗_p and l_∞ action domains of the q- Cesàro matrix, have been studied. The introduction provides foundational concepts about sequence spaces as well as an overview of significant work conducted in this area. In the first chapter, the fundamental definitions and theorems used throughout the thesis are presented. The second and third chapters introduce and examine in detail the sequence spaces [c ̃ ],[c ̃_0 ],[l ̃_p ] and [l ̃_∞ ], which are defined by the c,〖 c〗_0,〖 l〗_p and l_∞ action domains of the q- Cesàro matrix. Additionally, the algebraic and topological properties of these spaces are analyzed.