Matris dizilerinin istatistiksel ve lacunary istatistiksel yakınsaklığı
Statistical and lacunary statistical convergence of matrix sequences
- Tez No: 936535
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH NURAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın konusunun tarihsel gelişimine yer verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmanın daha anlaşılır hale gelmesi için gerekli bazı temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, matris dizilerinin yakınsaklığı ve matris normları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, matris dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı ve ilgili teoremler sunulmuştur. Beşinci bölümde, matris dizilerinin lacunary istatistiksel yakınsaklığı tanımlanmış ve ilgili teoremler ispatlanmıştır. Ayrıca, matris dizileri için kuvvetli Cesàro toplamlanabilirlik, kuvvetli lacunary yakınsaklık ve kuvvetli lacunary q-Cesàro toplamlanabilirlik kavramları tanıtılmış, bu kavramlar arasındaki ilişkiler teoremlerle açıklanmıştır. Son bölümde ise çalışma süresince yararlanılan kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of six chapters. In the first chapter, the historical development of the subject of the study is mentioned. In the second chapter, some basic concepts necessary to make the study more understandable are given. In the third chapter, the convergence of matrix sequences and matrix norms are analyzed. In the fourth chapter, the statistical convergence of matrix sequences and related theorems are presented. In the fifth chapter, the lacunary statistical convergence of matrix sequences is defined and the related theorems are proved. In addition, the concepts of strong Cesàro summability, strong lacunary convergence, and strong lacunary q-Cesàro summability for matrix sequences are introduced, and the relationships between these concepts are explained through theorems. In the last chapter, the references used during the study are listed.