Tek taraflı zorlu burun solunumunun kardiyovasküler sistem üzerine etkileri
The Effects of unilateral forced nostril breathing on cardiovascular system
- Tez No: 91593
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
X ÖZET TEK TARAFLI ZORLU BURUN SOLUNUMUNUN KARDİYOVASKÜLER SİSTEM ÜZERİNE ETKİLERİ Bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden 88 Erkek ve 41 Kız toplam 129 sporcu öğrencinin, egzersiz esnasında nazal dominansm sistolik ve diastolik kan basınçları ile kalp hızı üzerine etkilerini araştırdık. Önce nazal dominanslar tespit edildi. İstirahatte, 6 dk. koşu sonrasında ve ayrı ayn sağ ve sol burun deliği tıkalı iken 6 dk. koşu sonrası ölçümler yapıldı. Sporcular %30 tempo ile koşturuldu. Sağ burun dominant sporcularda, sağ burun deliğinin tıkanmasıyla, sistolik kan basmcı (SKB) ve kalp hıza (NS) artmış, ancak, diastolik kan basıncı (DKB) değişmemiştir. Sol burun deliğinin tıkanması ise kan basıncını etkilememektedir, fakat nabız sayısını (NS)'nı artırmaktadır. Sol burun dominant sporcularda ise sol burun deliğinin tıkanması sistolik kan basmcı (SKB) ve nabız sayısı (NS)'nı artırmakta, diastolik kan basmcı (DKB) değişmemektedir. Sağ burun deliğinin tıkanması ise Kan Basıncını etkilememekte ancak, nabız sayısını artırmaktadır. Bu sonuçlar, kişide hangi burun deliği dominant ise, o burun deliği tıkanıklığının sistolik kan basmcı (SKB)'nı artırdığını göstermektedir. Dolayısı ile egzersizde yüksek kan basma oluşmasını engellemek için dominant burnun sağlıklı olması gerekmektedir. Dominant olmayan burun deliği ile zorlu burun solunumu yapmak sempatik sinir sistemini uyarıyor diyebiliriz. Sağ veya sol zorlu burun solunumu diastolik kan basmcı (DKB)'nı etkilememektedir. Bu durum zorlu burun solunumunun özellikle kalp üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Her iki burun deliği ile zorlu burun solunumu nabız sayısı (NS)'nı artırmaktadır. Arş. Gör. Erkan ÇALIŞKAN Ekim-2000
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY THE EFFECTS OF UNILATERAL FORCED NOSTRIL BREATHING ON CARDIOVASCULAR SYSTEM In the present study, we investigated the effect of unilateral forced nostril breathing on systolic and diastolic blood pressure and heart rate during exercise in 129 (88 males and 41 females) students from Physical Education and Sports Academy of Atatürk University. First, the nasal dominances were determined. Then, measurements were made at rest and after 6 minutes running with the two nostrils open, with the right nostril closed (RNC) and with the left nostril closed (LNC). We had the athletes run with 30 % maximum rate. On right nostril dominant students; by closing right nostril (RNC), systolic blood pressure and heart rate increased but diastolic blood pressure didn't change. The close of the left nostril (LNC) didn't affect the blood pressure, but it increased heart rate. On left nostril dominant students the close of left nostril (LNC) increased systolic pressure and heart rate, but diastolic pressure didn't change. The close of right nostril (RNC) didn't affect blood pressure, but pulses increased. These result showed that the close of dominant nostril increased systolic blood pressure. So, to prevent high blood pressure during the exercise, the dominant nostril should be healthy. We may say that, making forceful nostril respiration with nondominant nostrils stimulates sempatic nervous system. Right or left nostril breathings don't affect diastolic blood pressure. Unilateral forced nostril breathing has effects especially on heart. Both nostril breathings in hard situations increased the heart rate. Erkan ÇALIŞKAN October-2000