Sağ ve sol tek taraflı zorlu burun solunumunun rem ve nonrem uyku periyotları ve kalp hızı üzerine etkileri
Effects of right and left unilateral forced nostril breathing on rem and nonrem sleep periods and heart rate
- Tez No: 248509
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DANE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Uyku bozukluklarında polisomnografi yöntemi, son yılların gözde teşhis aracıdır. Bu yöntemle uyku esnasında aynı anda simultane olarak birçok fizyolojik parametre uzun süreli olarak kaydedilebilmektedir. Tek taraflı zorlu burun solunumunun sistolik ve diyastolik kan basınçları, kalp hızı, intraokuler basınç, kognitif fonksiyonlar gibi birçok parametreyi etkilediği ve bu etkilerinden tedavide yararlanabileceği çok defa yayınlarda vurgulanmıştır.Bu çalışmada 21 sağ elli, erkek genç sağlıklı deneklerde sağ ve sol burun tıkayarak uyumanın polisomnografi ile ölçülebilen çeşitli fizyolojik parametrelere etkileri kıyaslamalı olarak çalışıldı. Uyanıklık sayısı, uyku etkinliği, REM latansı, uyku boyunca uyanıklık süresi ve en önemlisi apne sayısı gibi uyku kalitesi ile ilgili parametrelerde sol burun tıkalı olmanın sağ burun tıkanıklığına kıyasla daha avantajlı olduğu bulundu. Uyku kalitesi sorunu olanlarda sağ burun tıkanıklığı yapan durumlar daha dikkatle takip edilmelidir. Belki de tedavide sol burun tıkanıklığı yapmak da düşünülebilir, ancak bunu kesin olarak söylemek için daha fazla denekle yeni çalışmalar yapmak da gereklidir.Bu çalışmada maksimal kalp hızı, ortalama kalp hızı ve oksijen desatürasyonu gibi kalple ilgili parametreler açısından tam tersine sağ burun tıkalı olarak uyumanın daha avantajlı olduğu bulunmuştur. Bu açıdan ele alındığında özellikle kalp problemi olanlarda sol burun tıkanıklığı yapan patolojilerin üzerine daha dikkatli gidilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Polisomnography method is a favorite diagnostic means for sleep disorders in recent years. By this method, a number of physiological parameters can be simultaneously recorded for long sleep periods. The literature reveals that unilateral forced nostril breathing affects systolic and diastolic blood pressures, heart rate, intraocular pressure, cognitive functions, etc.This study investigated comparatively the effects of sleep with closed right and left nostrils on various physiological parameters that can be measured by polisomnography in 21 right-handed male young healthy subjects. It was found that in sleep quality-related parameters like awakenings count, sleep efficiency, REM latency, wake duration during sleep and, the most important of all, apnea, the closing of the left nostril was more advantegeous compared with the closing of the right nostril. Conditions causing closed in the right nostril must be observed more carefully. It may be thought to make close in the left nostril, yet more studies with more subjects are to be carried out to reach a definite conclusion in this.This study revealed that sleeping with closed right nostril is more advantegeous as regards heart-related parameters such as maximal heart rate, average heart rate and oxygen desaturation. Viewed from this perspective, pathologies causing close in the nose must be more carefully considered in patients especially with heart problems.