Yıldız hentbolcularda görsel reaksiyon zamanı üzerine yaş, cinsiyet, pozisyon ve coğrafik bölgenin etkileri
Effect of age, sex, position and geographical region on optical reaction time in junior handballers
- Tez No: 91594
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENOL DANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI ÖZET YILDIZ HENTBOLCULARDA GÖRSEL REAKSİYON ZAMANI ÜZERİNE YAŞ, CİNSİYET, POZİSYON VE COĞRAFİK BÖLGENİN ETKİLERİ Bu çalışma, elit yıldız düzeydeki (16-18 A kız-erkek, 14-16 B kız-erkek yaş grubu) Türkiye Bölgeler Karması Hentbol takımlarındaki sporcularda yapıldı. Çalışma 1998 Temmuz ve Ağustos ayalarında Sinop'ta ve Eskişehir'de Türkiye Hentbol Federasyonunun önderliğinde yapılan müsabakaları kapsamaktadır. Bu müsabakalara A takımlarında 8 erkek, 8 kız, B takımlarında 5 erkek, 5 kız olmak üzere toplam 26 takım katıldı. Takımların bünyesinde A erkeklerde 103 sporcu, A kızlarda 102 sporcu, B erkeklerde 57 sporcu, B kızlarda 62 sporcu olmak üzere toplam160 erkek, 164 bayan sporcudan ORZ değerleri alındı. Optik Reaksiyon Zamanı ölçümü için Davis ve Frank'ın hazırladığı basit reaksiyon testi (Reaction Time Movement Time V. 3.20) kullanıldı. Bu çalışmada; 14-1 6 ve 16-18 yaş grubundaki (Kız-Erkek) hentbolcülerin Optik Reaksiyon Zamanı üzerine yaş, cinsiyet, pozisyon ve coğrafik bölgenin etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Yapılan çalışma sonucunda; Optik Reaksiyon Zamanı yaşla değişmemektedir. Cinsiyetler arası ORZ değerlerinde; erkeklerin ORZ ortalamaları kızlardan daha kısa olarak bulunmuştur. Sağ kanatlar, sağ oyun kurucular, kaleciler ve orta oyun kurucuların ORZ ortalamaları diğer pozisyonda oynayan oyunculara göre iyi bulunurken, pivot oyuncularının değerleri anlamlı derecede diğer pozisyon oyuncularından uzun bulunmuştur. Bu durum bize, pivotta oynayan oyuncuların Türkiye genelinde özellikle alt yapı takımlarında yeterli ölçüde yetiştirilmediği ve bu tür oyunculara ağırlık verilmesinin hentbolün gelişiminde önemli basamak olacağı kanaatini verdi. Coğrafik Bölgelere göre ORZ değerleri değişmemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT OF AGE, SEX, POSITION AND GEOGRAPHICAL REGION ON OPTICAL REACTION TIME IN JUNIOR HANTBALLERS This study was carried on distinctive stars level handball teams. These handballers were in Turkey' s District Handball teams (16-18 years A girls-boys, 14-16 years girls -boys). This study includes the matches in Sinop and Eskişehir during the dates Jully and August 1998, under the Turkish Handball Federation. 26 teams took part in this tournament. (8 boys, 8 girls A teams, 5 boys, 5 girls B teams). These teams included 103 A team boys, 102 A team girls and 57 B team boys, 62 B team girls. Totally it makes 160 boys and 164 girls. Their Optical Reaction Times were taken. For measurement of Optical Reaction Times Davis and Frank's simple reaction test was used. (Reaction Time Movement Time V.3.20) In this study the effect of age, sex, position, geography on the handballers was aimed to be searched. (M-lo^lo-IS girls and boys handballers). At the end of this study; Optical Reaction Times change depending on age. The average of boys was shorter than the one in girls. Right siders, right play makers, goal keepers and middles play makers had better Optical Reaction Times than the other position handballers, but pivot players had relatively longer reaction times. In the light of this, we come to think that the players playing in pivot were not trained well enough throughout Turkey preparatory teams and thing it would be an important step to give importance to these players in the development of handball. ORZ values do not change according to geographical regions. Lecturer Ali ERZURUMLUOGLU October-2000