Okul öncesi dönemde farklı kültürlerin öğretiminde artırılmış gerçeklik destekli uygulamaların öğrencilerdeki performans ve kalıcılığa etkisi
The effect of augmented reality supported practices in education of different cultures in the pre-school period on performance and permanence of students
- Tez No: 915939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BAŞCI NAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde farklı kültürlerin öğretiminde artırılmış gerçeklik teknolojisinin performans ve kalıcılığa etkisini incelemektir.Okul öncesi dönemde farklı kültürlerin öğretiminde artırılmış gerçeklik destekli uygulamaların öğrencilerdeki performans ve kalıcılığa etkisinin incelendiği bu araştırmada, karma araştırma yöntemlerinden gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda öntest son-test kontrol gruplu yarı-deneysel desen kullanılırken nitel boyutunda ise nicel veri setini desteklemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler ve sınıf içinde gözlemler yapılmıştır. Araştırma 1 deney 1 kontrol grubu ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel verilerin toplanması için“Farklı Kültürlerin Öğretimi Performans Testi”ön test, son test ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Nitel verilerin toplanması için“Görüşme Formu”ve“Gözlem Formu”kullanılmıştır. Araştırma da normallik analizine veriler 50'nin altında olduğu için Shapiro Wilk testi ile bakılmıştır. Grupların ön test sonuçlarına Mann Whitney-U testi ile bakılmıştır. Grupların ön test ve son test performans puanlarına bakmak için Mann Whitney-U testi uygulanmıştır. Deney grubunun son test tarihinden 3 hafta sonra kalıcılık puanına bakmak için Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi uygulanmıştır. Nitel verilerin analizinde ise gözlem formları grafiklerle betimsel analiz ile sunulurken görüşme formu sonuçları için alt tema, soru teması ve kodlar kullanılmıştır.: Yapılan araştırma sonucunda farklı kültürleri öğretirken artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanmak geleneksel yöntemlere göre daha başarılı ve kalıcı sonuçlar vermektedir. Bu durumu gözlem ve görüşme sonuçları da desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of augmented reality technology on perofrmanship and retention in teaching different cultures in preschool.In this study, in which the effect of augmented reality-supported applications on students' performance and retention in teaching different cultures in preschool period was examined, embedded design from mixed research methods was used. In the quantitative dimension of the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used, while in the qualitative dimension, semi-structured interviews and classroom observations were conducted to support the quantitative data set. The research was conducted with 1 experimental and 1 control group. In order to collect quantitative data,“Teaching Different Cultures Performance Test”was applied as pre-test, post-test and retention test.“Interview Form”and 'Observation Form' were used to collect qualitative data. In the research, the normality analysis was examined with the Shapiro Wilk test since the data were below 50. The pre-test results of the groups were analyzed with Mann Whitney-U test. Mann Whitney-U test was applied to look at the pre-test and post-test performance scores of the groups. Wilcoxon Ranked Signs Test was applied to look at the retention score of the experimental group 3 weeks after the post-test date. In the analysis of qualitative data, observation forms were presented with graphs and descriptive analysis, while sub-themes, question themes and codes were used for the interview form results.As a result of the research, using augmented reality technology in teaching different cultures gives more successful and permanent results than traditional methods. This is also supported by the results of observations and interviews.