İnme sonrası hemiparetik hastalarda kas oksijenizasyonu ile spastisite arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between muscle oxygenation and spasticity in hemiparetic patients after stroke
  1. Tez No: 915938
  2. Yazar: SELCAN SUİÇMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnme hem merkezi sinir sistemi hem de kardiyorespiratuar sistem üzerinde önemli etkilere sahip bir hastalıktır. Çalışmamız inme sonrası hemiparetik hastalarda kas oksijenizasyonu ile spastisite arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya 20 hemiparetik inmeli hasta ve 10 sağlıklı birey dahil edildi. Çalışmaya katılan hemiparetik inmeli hastalar, yüksek seviye spastisite grubu (YSS) ve düşük seviye spastisite grubu (DSS) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Bireyler Chedoke-McMaster İnme Değerlendirme Ölçeği (CMDÖ), Modifiye Rankin Ölçeği (MRÖ), Modifiye Ashworth Skalası (MAS), Skinfold Kaliper ve Yakın Kızılötesi Spektroskopi (NIRS) ile değerlendirildi. Gastrocnemius kas oksijenizasyonu; istirahat, 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve Merdiven Çıkma Testi (MÇT) sırasında ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Stroke is a disease that has significant effects on both the central nervous system and the cardiorespiratory system. The study was planned to investigate the relationship between muscle oxygenation and spasticity in hemiparetic patients after stroke. The study included 20 hemiparetic stroke patients and 10 healthy individuals. The hemiparetic stroke patients who participated in the study were divided into 2 groups: the high-level spasticity group (HLS) and the low-level spasticity group (LLS). Chedoke-McMaster Stroke Assessment (CMSA), Modified Rankin Scale (MRS), Modified Ashworth Scale (MAS), Skinfold Caliper and Near-Infrared Spectroscopy (NIRS) were used to assess the individuals. Gastrocnemius muscle oxygenation was measured at rest, during the 6-Minute Walk Test (6MWT) and Stair Climbing Test (SCT).