Adrenalektominin hipotalamik çekirdeklerde CART ekspresyonuna etkisi
- Tez No: 91595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE KANIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
84 ÖZET CART (cocaine-amphetamine related transcript) yeni bir mRNA'dır. CART'tan meydana gelen peptid ürünlerin yemek yeme, duyusal süreçler, gelişim, ilaç bağımlılığı ve stres gibi çeşitli fizyolojik süreçlerde rol oynayan nörotransmitterler oldukları öne sürülmektedir (Kuhar ve DallVechia, 1999). Beyindeki pek çok alanın yanı sıra özellikle hipotalamik periventriküler alan, hipotalamik paraventriküler çekirdek, hipofizin ön lobu ve adrenal bezlerde önemli oranda CART mRNA ve CART peptid expresyonu gösterilmiştir (Couceyro et al., 1997, Koylu et al., 1997). Bu yerleşim stres yanıtından sorumlu HPA ekseninine uymaktadır. Çalşmamızın amacı CART peptidlerinin stres yanıtındaki olası aracılığını ortaya koymaktır. Çalışma için 3 grup erkek, Sprague Dawley sıçan kullanıldı: Yalancı operasyon uygulanan grup, adrenalektomi uygulanan grup (ADX), ADX + hormon replasman (kortikosteron, 30 ug/ml içme suyu /5 gün) uygulanan grup. Sıçanların tümü operasyondan 7 gün sonra perfüze edildi. Beyinleri çıkartılıp seri koronal kesitler hazırlandı. Hipotalamusun paraventriküler ve supraoptik çekirdeğinde CART peptid expresyonunu ortaya koyabilmek için immünhistokimya tekniği uygulandı. PostHoc Duncan testi kullanılarak ADX grubu yalancı operasyon grubu ile karşılaştırıldı. CART(+) hücrelerin ADX grubunda anlamlı şekilde azaldığı saptandı. Hormon replasman grubunda ise, kortikosteron CART (+) hücre sayısını kısmen arttırdı. Ancak bu artış anlamlı değildi. Supraoptik çekirdekte ise gruplar arasında anlamlı sonuç elde edilmemiştir. Sonuçlarımız CART peptidlerinin stres yanıtında rol oynadığma işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY CART (cocaine-amphetamine related transcript) is a novel mRNA and its peptide products are proposed to be neurotransmitters involved in various physiological processes including feeding, sensory processing, development, addiction, and stres (Kuhar and DallVechia, 1999). Substantial amounts of CART mRNA and CART peptide expression have been demonstrated in the hypothalamic periventricular area, paraventricular nucleus of hypothalamus, the anterior lobe of the pituitary gland and the adrenal gland in addition to many other brain areas (Couceyro et al.,1997; Koylu et al., 1997). This localisation defines the HPA axis, responsible for the stres response. The aim of the present study was to assess the possible mediation of the CART peptides in the stres response. Three groups of male Sprague Dawley rats were used for the study: sham operation, adrenalectomy (ADX), ADX + hormone replacement (corticosterone, 30 pg/ml drinking water/5 days). All rats were perfused 7 days after the surgery; brains were removed and serial coronal sections were prepared. Immunohistochemical thechnique was employed to assess CART peptide expression in paraventricular and supraoptic nucleus of hypothalamus. ADX lowered the number of CART(+) cells significantly compared to the sham operated grup, and hormone replacement partially restored the decrease in the CART(+) cell numbers in adrenalectomized animals. There was no significant result in supraoptic nucleus. Our results suggest a role for CART peptides in the stres response.