İzotretinoin kullanımının silikon implant çevresinde kapsül oluşumu üzerine etkisi: Deneysel çalışma
The effect of isotretinoin use on capsule formation around silicone implants: An experimental study
- Tez No: 915941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLDA RIFAT ÖZAKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Meme büyütme ameliyatı kadınlar için en sık estetik operasyonlardan biridir. Kapsül kontraktürü ise bu cerrahinin en sık revizyon sebebidir. Kapsül kontraktürünün kronik inflamatuar süreç ve yabancı cisim reaksiyonu öncülünde geliştiği belirtilmektedir. Çalışmamızda incelenen izotretinoin anti neoplastik, immün modülatör, anti inflamatuar etkilere sahiptir. Bu geniş etki spektrumu nedeniyle, kemoterapötik kullanımı yanında, estetik cerrahide de özellikle rinoplasti sonuçlarını iyileştirmek için bu ajandan yararlanılmaktadır. Buna karşın, literatürde izotretinoin ve kapsül oluşumunu inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Amaç: İzotretinoin tedavisinin anti inflamatuar, kolajen ve fibroblast metabolizmasını düzenleyici ve anti fibrotik etki mekanizmaları üzerinden silikon implant çevresindeki fibrozisi, inflamasyonu ve kapsül kalınlığını azaltacağı hipotezi ortaya konmuştur. Gereç ve Yöntem: Her grup rastgele 10 sıçan içerecek şekilde planlanarak 3 grup oluşturuldu. İnterskapular bölgenin 1 cm kaudalinden girilen insizyon sonrası düz yüzeyli implant yüzeyleri, panniculus carnosus altına yerleştirildi. Kontrol grubunda cerrahi günü implant cebi içerisine %0.9 serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı. Bir gruba izotretinoin cerrahi günü implant cebi içerisine lokal enjeksiyon ile uygulandı. Diğer grup ise 60 gün boyunca oral izotretinoin tedavisi aldı. 60 gün sonunda silikon implant etrafındaki kapsül dokusu ultrasonografik, histopatolojik ve immün histokimyasal yöntemlerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast augmentation surgery is one of the most common aesthetic procedures for women. However, capsular contracture is the leading cause of revision surgery in this field. It has been reported that capsular contracture develops primarily due to a chronic inflammatory process and a foreign body reaction In our study, isotretinoin was examined for its antineoplastic, immunomodulatory, and anti-inflammatory effects. Due to its wide spectrum of activity, isotretinoin has been utilized not only in chemotherapeutic applications but also in aesthetic surgery, particularly to enhance rhinoplasty outcomes. However, no studies in the literature have specifically investigated the relationship between isotretinoin and capsule formation. Aim: It was hypothesized that isotretinoin treatment could reduce fibrosis, inflammation, and capsule thickness around silicone implants through its anti-inflammatory effects, regulation of collagen and fibroblast metabolism, and anti-fibrotic mechanisms. Materials and Methods: Three groups were created, each consisting of 10 randomly assigned rats. Following an incision 1 cm caudal to the interscapular region, smooth-surfaced implants were placed beneath the panniculus carnosus. In the control group, %0.9 saline solution was injected into the implant pocket on the day of surgery. One group received isotretinoin via local injection into the implant pocket on the day of surgery, while another group was administered oral isotretinoin treatment for 60 days. At the end of 60 days, the capsule tissue surrounding the silicone implants was evaluated using ultrasonographic, histopathological, and immunohistochemical methods.