The Effectiveness of Diyalekt mobile app on vocabulary learning and retention: A Study on Turkish EFL learners' motivation towards MALL supplementation
Diyalekt mobil uygulamasının kelime öğrenimi ve kalıcılığına etkisi: İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin mobil destekli dil öğrenimine yönelik motivasyonu üzerine bir çalışma
- Tez No: 915945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA DURAK ÜĞÜTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, mobil destekli dil öğrenimi eğitimde önemli bir yaklaşım haline gelmiştir. Mobil uygulamalar, dil öğrenenlere esneklik ve erişilebilirlik sağlamanın yanı sıra, öğrenme sürecini daha kişiselleştirilmiş ve etkileşimli hale getirerek öğrencilerin dil becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmaktadır. Bu araştırma, mobil destekli öğrenme ortamlarına odaklanarak, Diyalekt dil uygulamasının İngilizce kelime edinimi, kalıcılığı ve öğrenci motivasyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, A2 düzeyinde İngilizce yeterliliğine sahip 64 ortaokul öğrencisini kapsamaktadır. Bulguları karşılaştırmak için, mobil uygulamayı kullanan bir deney grubu ile geleneksel yöntemleri izleyen bir kontrol grubu çalışmada yer almıştır. Veri toplama sürecinde, ön çalışma anketi, kelime başarı testleri ve Öğretim Materyalleri Motivasyon Anketi'nden (ÖMMA) (Kutu & Sözbilir, 2011) yararlanılmıştır. Bu anket, ilk olarak Keller (1987a) tarafından geliştirilmiş olup, Türkçe çevirisi ve geçerlilik ile güvenirlik analizleri Kutu ve Sözbilir (2011) tarafından yapılmıştır. Veriler, SPSS 21 yazılımıyla analiz edilmiş olup, 0,05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Normallik varsayımları Shapiro-Wilk testi ile yapılmış, mobil öğrenmenin kelime öğrenimi, kalıcılık ve motivasyon üzerindeki etkileri, bağımsız örneklem t-testi ve Levene testi ile değerlendirilmiştir. Her iki grup da araştırmanın başlangıcında bir ön teste tabi tutulmuş, bu test grupların başlangıçtaki kelime bilgisi seviyesini değerlendirmek için kullanılmıştır. Gruplar arasında eşdeğer başlangıç düzeylerinin tespit edilmesi, güvenilir bir değerlendirme sürecini ortaya koymuştur. Sekiz haftalık uygulama sürecinin sonunda, deney grubunun son test ve kazanım puanları, karşılaştırma grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek çıkmıştır. Uygulama sonlandıktan sonra, dört hafta boyunca her iki grup normal eğitimlerine devam etmiş ve ardından kelime kalıcılığını ölçmek için bir takip testi uygulanmıştır. Takip testi sonuçları, mobil destekli öğrenimin uzun vadeli faydalar sağladığını göstermiştir. Ayrıca,“dikkat-ilgi”ve“güven-memnuniyet”faktörlerini ölçen motivasyon anketi, mobil uygulamayı kullanan grubun kontrol grubuna oranla daha yüksek puanlar elde ettiğini ortaya koymuş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Uygulama, öğrencilerin dikkatini çekmiş, güvenlerini artırmış ve öğrenmeye yönelik motivasyonlarını yükseltmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma, Diyalekt uygulaması ile yapılan mobil destekli dil öğreniminin İngilizce kelime başarısı, kalıcılığı ve motivasyon üzerinde önemli etkileri olduğunu ortaya koymuş ve bu yaklaşımın dil eğitiminde yaygın olarak kullanılma potansiyelini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of technology has highlighted mobile-assisted language learning (MALL) as a key educational approach. Besides providing flexibility and accessibility, mobile applications make the learning process more personalised and interactive, which ultimately helps learners enhance their language skills. This research study aimed to evaluate the effects of the Diyalekt mobile application on English vocabulary acquisition, retention, and student motivation by focusing on mobile-assisted learning environments. Sixty-four middle school students with an A2 level of English proficiency participated in the research, and the study included two groups for comparison: an experimental group utilising the mobile application and a control group using traditional methods. The data collection instruments included a pre-study questionnaire, vocabulary achievement tests, and the Instructional Materials Motivation Questionnaire (ÖMMA) (Kutu & Sözbilir, 2011). The questionnaire was initially developed by Keller (1987a) and translated into Turkish by Kutu and Sözbilir (2011), with validity and reliability studies conducted. The data were examined using SPSS version 21, with a significance level of 0,05. The Shapiro-Wilk test was used to validate normality assumptions, and the independent samples t-test and Levene's test assessed the impact of mobile learning on vocabulary acquisition, retention, and motivation. At the initial phase of the study, both groups completed a pre-test to determine their initial vocabulary levels. Similar baseline values between groups suggested a reliable evaluation. After an eight-week treatment period, the experimental group had considerably higher post-test and gain scores compared to the control group. Following the intervention, both groups resumed their regular instruction for four weeks before administering a follow-up test to evaluate vocabulary retention. The findings from the follow-up test indicated that mobile-assisted learning provided long-term benefits. In addition, the results for the motivation questionnaire, including 'attention-relevance' and 'confidence-satisfaction', as well as the overall motivation levels, indicated that the experimental group obtained greater scores than the control group, revealing high levels of engagement, confidence, and motivation towards learning. In conclusion, introducing the Diyalekt application into language learning significantly enhanced students' English vocabulary acquisition, retention, and motivation, highlighting the broader potential of MALL methodologies in language instruction.