Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran Subklinik Hipotiroidi hastalarında kan lipid düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 871181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Tiroid hormonları, insan metabolizmasında önemli rol oynarlar ve hücrelerin büyüyüp gelişmesinde aktiftirler. Hipotiroidi, tiroid bezinin az çalışmasına veya nadiren tiroid hormonunun dokularda etkisizliğine bağlı olarak meydana gelen endokrin bir hastalıktır. Subklinik hipotiroidi ise tiroid stimülan hormon (TSH) seviyesinin yüksek olduğu fakat serbest tiroksin (sT4) ve triiodotironin (sT3) düzeylerinin normal saptandığı bir hastalık olma özelliği gösterir. Subklinik hipotiroidi genellikle asemptomatik seyreder. Farklı hastalıklarla karışabilecek semptom ve bulgularla ortaya çıkabileceği için, tanı koymak ve komorbid patolojileri araştırmak, gerekli durumlarda da tedavi etmek hem hekim hem de hasta için büyük önem taşır. Bu çalışmada, aile hekimliği polikliniğine başvurup insidental olarak subklinik hipotiroidi saptanan hastalarda lipid düzeylerinin araştırılması planlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tipte yapılan bu araştırmaya, Ağustos 2019- Ağustos 2023 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvurmuş olan hastalar dâhil edilmiştir. Hasta kayıtları hastane otomasyon sisteminden retrospektif olarak taranmıştır. Tiroid fonksiyon testleri ve lipid parametreleri bakılmış olan ve 18-55 yaş arası dışlama kriterlerini sağlayan hastalar değerlendirmeye alınmıştır. Hastalardan TSH değeri yüksek, sT4 değeri normal olanlar vaka grubu; TSH değeri ve sT4 değeri normal olanlarsa kontrol grubu olarak kabul edilmiştir. Her iki grup için de DM tanısı olması, HT tanısı olması, malignite öyküsü olması, gebelik durumu olması, ailesel dislipidemi tanısı olması, dislipidemi nedeniyle ilaç kullanım öyküsü olması, tiroid hormon düzeylerini etkiyecek ilaç kullanım öyküsü olması dışlama kriteri olarak kabul edilmiştir. Subklinik hipotiroidi tanılı 785 hasta ve 1.175 kontrol grubu hastası tespit edilmiş olup, dışlama kriterlerine uyanlar çalışma dışında bırakılmıştır. Tüm hastalar yazılı olarak bilgilendirilmiş, onam formu vermiştir. BULGULAR: Vaka grubu ve subklinik hipotiroidi grupları arasında yaş ve cinsiyet oranları açısından anlamlı farklar yoktu ve sırasıyla (p=0.158) ve (p=1.000) olarak saptandı. Subklinik hipotiroidi grubunda TSH, trigliserid ve VLDL ortalamalarının sırasıyla 7,15±2,51, 144,30±80,21 ve 28,55±14,71; kontrol grubuna göre sırasıyla 1,98±0,90, 118,33±50,54 ve 23,89±10,73 istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek düzeylerde olduğu tespit edildi ve sırasıyla (p0.05) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON AND OBJECTİVE: Thyroid hormones play an important role in human metabolism and are active in the growth and development of cells. Hypothyroidism is an endocrine disorder caused by underactive thyroid gland or, rarely, ineffective thyroid hormone in tissues. Subclinical hypothyroidism is characterized by high thyroid stimulating hormone (TSH) levels but normal free thyroxine (sT4) and triiodothyronine (sT3) levels. Subclinical hypothyroidism is usually asymptomatic. Since it may present with symptoms and findings that may be confused with different diseases, it is of great importance for both the physician and the patient to make a diagnosis, investigate comorbid pathologies and treat them when necessary. In this study, we planned to investigate lipid levels in patients who presented to a family medicine outpatient clinic and were found to have incidental subclinical hypothyroidism. MATERİALS AND METHODS: In this cross-sectional study, patients who applied to the Family Medicine outpatient clinic of Karabük University Training and Research Hospital between August 2019 and August 2023 were included. Patient records were scanned retrospectively from the hospital automation system. Patients aged 18-55 years who met the exclusion criteria and whose thyroid function tests and lipid parameters were analyzed were included in the study. Patients with high TSH and normal sT4 values were accepted as the case group. Those with normal TSH and sT4 values were considered as the control group. Exclusion criteria for both groups were DM diagnosis, HT diagnosis, history of malignancy, pregnancy status, familial dyslipidemia diagnosis, history of drug use due to dyslipidemia, history of drug use that would affect thyroid hormone levels. A total of 785 patients with subclinical hypothyroidism and 1.175 control group patients were identified and those who met the exclusion criteria were excluded from the study. All patients gave written informed consent. RESULTS: There were no significant differences between the case group and subclinical hypothyroidism groups in terms of age and gender ratios, which were found to be (p=0.158) and (p=1.000), respectively. In the subclinical hypothyroidism group, TSH, Triglyceride and VLDL averages were 7.15±2.51, 144.30±80.21 and 28.55±14.71, respectively, and 1.98±0.90, 118.33±50.54 and 23.89±10.73, respectively, which were found to be statistically significantly higher than the control group and were found to be (p0.05).