Omuz çevresi malign tümörlerde cerrahi ve fonksiyonel sonuçlarımız
Surgical and functional outcomes in malignant tumors around shoulder girdle
- Tez No: 915962
- Danışmanlar: DOÇ. GÜRAY TOĞRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Malign kemik tümörleri nadir görülmekle birlikte, yüksek morbidite ve mortalite oranları nedeniyle toplum sağlığı açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Son yıllara kadar tedavide temel yaklaşım amputasyon iken, günümüzde ekstremite koruyucu cerrahi ön plana çıkmıştır. Omuz ve çevresindeki malign tümörlerde, geniş cerrahi sınırlarla rezeksiyon ve rekonstrüksiyon uygulanarak yumuşak dokuların korunması ve yeterli cerrahi sınır elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu yaklaşım, tümörün negatif cerrahi sınırlarla çıkarılmasını sağlarken, fonksiyonel kapasitenin korunmasını, yaşam kalitesinin artırılmasını ve sağ kalım süresinin uzatılmasını hedeflemektedir. Bu çalışmada, omuz çevresindeki primer ve metastatik malign kemik tümörlerinde uygulanan cerrahi yöntemlerin fonksiyonel ve sağ kalım sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2010-2024 yılları arasında Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde omuz çevresinde primer veya metastatik malign kemik tümörü tanısıyla cerrahi tedavi uygulanmış 84 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik verileri, malignitenin histopatolojik tipi, adjuvan/neoadjuvan tedavi bilgileri, rezeksiyon ve rekonstrüksiyon yöntemleri, sağ kalım süreleri, nüks/metastaz varlığı ve cerrahi sonrası takip edilen MSTS skorları kaydedilmiştir. Veriler, patoloji raporları, ameliyat notları ve tümör arşivi incelenerek elde edilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 50,37 ± 18,67 yıl olup, %60,7'si erkek ve %39,3'ü kadındır. Ortalama takip süresi 36,46 ± 26,17 ay olarak hesaplanmıştır. Olguların %51,2'si metastatik kemik tümörü, %48,8'i ise primer malign kemik tümörü tanısı almıştır. Malignitelerin %82'si humerus proksimalinde, %12'si ise skapulada yerleşmiştir. Primer malign kemik tümörleri arasında en sık görülen alt tip kondrosarkom (%31,7) olup, metastatik kemik tümörlerinde ise en sık primer odak meme kanseri (%34,9) olarak saptanmıştır. Hastaların %78,5'ine Malawer Tip I rezeksiyon uygulanmış, en sık kullanılan rekonstrüksiyon yöntemi ise sementasyon ve humerus proksimal tümör rezeksiyon protezi (%82,1) olmuştur. MSTS skorları primer malign tümör grubunda 23,56 ± 4,16, metastatik grup için ise 20,42 ± 2,95 olarak hesaplanmıştır. Malawer Tip VI rezeksiyonda en düşük MSTS skorları görülürken, Malawer Tip I, II ve III grupları arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır. Ortalama sağ kalım süresi popülasyon genelinde 40,4 ± 31,1 ay olup, primer malign tümör grubunda metastatik tümör grubuna göre anlamlı derecede daha uzun bulunmuştur. Sonuç: Omuz çevresinde malign kemik tümörlerinde cerrahi sonrası elde edilen fonksiyonel sonuçlar, Malawer rezeksiyon sınıflaması kapsamında artan grup numarası ile azalma göstermektedir. Metastatik kemik tümörleri, primer malign kemik tümörlerine göre daha kısa sağ kalım süresi ile ilişkilidir. Bu bulgular, malign kemik tümörlerinin cerrahi tedavisinde hem fonksiyonel hem de onkolojik sonuçların dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Malignant bone tumors, although rare, pose significant public health concerns due to their high morbidity and mortality rates. Until recent decades, the standard treatment approach was amputation. However, this has now been largely replaced by limb-salvage surgery. In malignant tumors located in and around the shoulder, wide-margin resection and subsequent reconstruction are performed to preserve soft tissues and achieve adequate surgical margins. This approach aims to ensure tumor resection with negative margins while preserving functionality, improving quality of life, and extending survival. This study aims to evaluate the functional outcomes and survival rates following contemporary surgical management of primary and metastatic malignant bone tumors of the shoulder region. Materials and Methods: A total of 84 patients diagnosed with primary or metastatic malignant bone tumors in the shoulder region and treated surgically between 2010 and 2024 at the Orthopedics and Traumatology Department of Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital were retrospectively reviewed. Patient data, including demographics, tumor localization, histopathological type, adjuvant/neoadjuvant treatments, resection and reconstruction methods, survival rates, recurrence/metastasis presence, and MSTS scores during postoperative follow-ups, were collected from pathology reports, surgical notes, and the tumor archive. Results: The mean age of the patients was 50.37 ± 18.67 years, with 60.7% male and 39.3% female. The mean follow-up period was 36.46 ± 26.17 months. Among the cases, 51.2% were metastatic bone tumors, while 48.8% were primary malignant bone tumors. The majority of malignancies (82%) were located in the proximal humerus, while 12% were observed in the scapula. The most common subtype among primary malignant bone tumors was chondrosarcoma (31.7%), whereas breast cancer (34.9%) was the most frequent primary focus among metastatic bone tumors. Malawer Type I resection was performed in 78.5% of cases. The most commonly utilized reconstruction method was cementation combined with proximal humeral tumor resection prosthesis (82.1%). The average MSTS score was 23.56 ± 4.16 in the primary malignant bone tumor group and 20.42 ± 2.95 in the metastatic group. The lowest MSTS scores were observed in Malawer Type VI resections, whereas no significant differences were found among Malawer Type I, II, and III groups. The mean overall survival period was 40.4 ± 31.1 months. Survival analysis showed that patients with primary malignant bone tumors had significantly longer survival compared to those with metastatic bone tumors. Conclusion: The average MSTS scores obtained during postoperative follow-ups demonstrated a decrease with higher Malawer resection classification types. Patients with metastatic bone tumors had shorter survival durations compared to those with primary malignant bone tumors. These findings highlight the importance of considering both functional and oncological outcomes in the surgical management of malignant bone tumors.