Skapula çevresi omuz kuşağı tümörlerinde cerrahi sonrası onkolojik ve fonksiyonel sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of oncological and functional outcomes after surgery in tumors of the shoulder girdle around the scapula
  1. Tez No: 945763
  2. Yazar: ERDEM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ŞİRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma, skapula çevresi omuz kuşağı tümörleri nedeniyle kemik rezeksiyonu uygulanan hastaların demografik özelliklerini, tümör özelliklerini, cerrahi sonrası onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak düzenlenmiştir. 2012-2024 yılları arasında kliniğimizde skapula çevresi omuz kuşağı tümörü nedeniyle tedavi edilen 38 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar, malign, benign ve metastatik tümör tanılarıyla değerlendirilmiş; 6 aydan uzun takip süresi olan, marjinal veya geniş rezeksiyon uygulanan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 37,8 olup, 17'si kadın, 21'i erkekti. Cerrahi öncesi ayrıntılı fizik muayene, görüntüleme (röntgen, MRI, BT) ve biyopsi ile tanı konmuş; malignite şüphesi olanlarda radyolojik evreleme yapılmıştır. Cerrahi rezeksiyonlar spina skapulanın korunduğu ve skapula gövdesinin rezeke edildiği iki gruba ayrılmıştır. Fonksiyonel değerlendirme için MSTS, TESS ve DASH anketleri kullanılmış; onkolojik sonuçlar sağkalım analizleriyle incelenmiştir. Bulgular: Ortalama takip süresi 38,3 ay olan çalışmamızda, benign tümörlü hastalarda mortalite gözlenmezken, malign tümörlü 28 hastadan 10'u hayatını kaybetmiştir. Kaplan-Meier analizi ile malign tümörlü hastalarda 1. yıl sağkalım oranı %89,2, 5. yıl %64,2 olarak bulunmuştur. MSTS skoru ortalaması %80, TESS %78,6, DASH %21,5 olup, benign tümörlü hastalarda fonksiyonel skorlar anlamlı derecede daha yüksek, spina skapulanın korunduğu grupta ise skorlar istatistiksel olarak anlamlı daha iyi bulunmuştur. Kemoterapi alan hastalarda fonksiyonel skorlar daha düşük, sağkalım süreleri ise anlamlı derecede kısa bulunmuştur. Çok değişkenli analizlerde, kemoterapi alımı sağkalım üzerinde en etkili faktör olarak belirlenmiştir. Spearman korelasyon analizi, MSTS ve TESS arasında güçlü pozitif, DASH ile her ikisi arasında güçlü negatif korelasyon göstermiştir. Sonuç: Bu çalışma, parsiyel skapulektomi sonrası fonksiyonel ve onkolojik sonuçların tümör tipi, rezeksiyon şekli ve kemoterapi gibi faktörlerden etkilendiğini ortaya koymuş; spina skapulanın korunmasının fonksiyonel sonuçları iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the demographic characteristics, tumor features, and postoperative oncological and functional outcomes of patients undergoing bone resection for tumors of the shoulder girdle around scapula. Materials and Methods: The study was organized retrospectively. In the period between 2012 and 2024, a total of 38 patients treated at our clinic for tumors of the shoulder girdle around the scapula were subjected to retrospective analysis. Patients were evaluated based on their diagnosis of malignant, benign, or metastatic tumors. Those with a follow-up period exceeding six months and who underwent marginal or wide resection were included in the study. The mean age of the patients was 37.8 years, with 17 patients being female and 21 males. Preoperative diagnosis was made by means of a detailed physical examination, imaging (X-ray, MRI, CT) and biopsy; radiologic staging was performed in patients with suspected malignancy. The surgical resections were divided into two groups: spina scapulae preserved, and scapular body resected. The functional evaluation was conducted using the MSTS, TESS, and DASH questionnaires, while the analysis of oncologic outcomes was performed using survival analysis. Results: In the present study, conducted with a mean follow-up period of 38.3 months, no mortality was observed in patients with benign tumors, while 10 of 28 patients with malignant tumors died. The Kaplan-Meier analysis demonstrated a 1-year survival rate of 89.2% and a 5-year survival rate of 64.2% among patients with malignant tumors. The mean MSTS score was 80%, TESS 78.6%, DASH 21.5%, and functional scores were significantly higher in patients with benign tumors and statistically significantly better in the group in which the scapula was preserved. The analysis revealed that patients who received chemotherapy had lower functional scores and significantly shorter survival times. Multivariate analyses indicated that chemotherapy intake was the most effective factor on survival. Spearman's correlation analysis revealed a robust positive correlation between MSTS and TESS, as well as a significant negative correlation between DASH and both. Conclusion: This study demonstrated that functional and oncological outcomes following partial scapulectomy are influenced by factors such as tumor type, the method of resection and chemotherapy. Preservation of the scapula improves functional outcomes.