Bir anayasa yapım modeli olarak katılımcı anayasacılık
Participatory constitutionalism as a constitution making model
  1. Tez No: 915976
  2. Yazar: BAHAR KARACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK EVRAN TOPUZKANAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Katılımcı anayasacılık, anayasanın hazırlanması ve kabul edilmesi sürecinde halkın geniş katılımını ve katkısını sağlamayı amaçlayan bir yaklaşımdır. Bu süreç, demokratik değerlerin güçlendirilmesi ve anayasanın meşruiyetinin artırılması açısından büyük önem taşır. Katılımcı anayasacılık, halkın doğrudan ve dolaylı yollarla anayasa yapım sürecine dahil edilmesini sağlar. Süreç; hazırlık, görüş toplama, tartışma, müzakere, taslak metin oluşturma ve onay aşamalarından oluşmaktadır. Anayasa yapım sürecinin başlangıcında, halka sürecin amacı, önemi ve nasıl katılım sağlayabilecekleri konusunda bilgilendirme yapılır. Bu aşama, çeşitli medya kanalları ve bilgilendirme toplantıları ile gerçekleştirilir. Halkın anayasa ile ilgili görüş ve önerileri toplanır. Bu amaçla kamuoyu yoklamaları, anketler, forumlar ve çalışma grupları düzenlenir. Vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları ve diğer paydaşlar süreçte aktif rol alır. Toplanan görüşler ve öneriler ışığında, anayasa taslağı üzerinde tartışmalar yapılır. Bu tartışmalar, meclis komisyonları, uzman panelleri ve halk toplantıları gibi çeşitli platformlarda gerçekleştirilir. Amaç, mümkün olduğunca geniş bir uzlaşma sağlamaktır. Tartışmalar ve müzakereler sonucunda, anayasa taslağı hazırlanır. Bu taslak, halkın ve çeşitli paydaşların katkılarıyla şekillendirilir ve gerekli düzenlemeler yapılır. Hazırlanan anayasa taslağı, halkın onayına sunulur. Bu genellikle referandum yoluyla gerçekleştirilir. Halkın çoğunluğunun onayını alan taslak, yürürlüğe girer. Yeni anayasanın kabul edilmesinden sonra, uygulama süreci başlar. Bu süreçte, anayasanın etkileri ve işleyişi düzenli olarak değerlendirilir ve gerekirse revizyonlar yapılır. Katılımcı anayasacılık, demokratik bir toplumun temel taşlarından biridir. Bu süreç, sadece anayasanın meşruiyetini artırmakla kalmaz, aynı zamanda halkın yönetime olan güvenini pekiştirir ve demokratik katılım kültürünü güçlendirir.
Özet (Çeviri)
Participatory constitutionalism is an approach that aims to ensure broad public participation and contribution in the process of drafting and adopting the constitution. This process is crucial for strengthening democratic values and enhancing the legitimacy of the constitution. Participatory constitutionalism involves the public in the constitution-making process through direct and indirect means. The process consists of preparation, opinion gathering, discussion, debate, negotiation, drafting and approval. At the beginning of the constitution-making process, the public is informed about the purpose and importance of the process and how they can participate. This is done through various media channels and information meetings. The public's opinions and suggestions on the constitution are collected. Public opinion polls, surveys, forums and working groups are organized for this purpose. Citizens, civil society organizations and other stakeholders take an active role in the process. In the light of the collected opinions and suggestions, discussions are held on the draft constitution. These discussions take place on various platforms, such as parliamentary committees, expert panels and public meetings. The aim is to achieve as broad a consensus as possible. As a result of the debates and negotiations, a draft constitution is prepared. This draft is shaped and amended with input from the public and various stakeholders. The draft constitution is then submitted to the people for approval. This is usually done through a referendum. If the majority of the people approve the draft, it enters into force. After the new constitution is adopted, the implementation process begins. In this process, the effects and functioning of the constitution are regularly evaluated and revisions are made if necessary. Participatory constitutionalism is one of the cornerstones of a democratic society. It not only enhances the legitimacy of the constitution, but also reinforces public trust in the government and strengthens the culture of democratic participation.