Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasındaki uluslararası ticaretin, Rusya-Ukrayna savaşı bağlamında incelenmesi
Examining international trade between Russia, Ukraine and Türkiye in the context of the Russian-Ukraine War
- Tez No: 915978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dış ticaret, tarih boyunca ülkelerin ekonomik gelişiminde önemli rol oynamıştır. Türkiye, uluslararası ticaretini artırmak ve küresel pazardaki konumunu güçlendirmek amacıyla çeşitli stratejiler benimsemiştir. Özellikle Rusya Federasyonu, Türkiye'nin dış ticaretinde önemli bir yer tutmaktadır. Genel olarak, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki dış ticaret faaliyetleri ılımlı bir seyir izlemekteyken, siyasi ve politik alanlarda yaşanan anlaşmazlıklar bu ilişkileri olumsuz yönde etkilemiştir. İlgili doğrultuda, Rusya'nın Ukrayna'ya ilişkin başlattığı askeri müdahale, uluslararası gündemde önemli bir kriz olarak öne çıkmıştır. Savaşın başlaması ile, Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna ile yürüttüğü dış ticaret faaliyetleri ciddi bir duraklama sürecine girmiştir. Ancak, Türkiye'nin tarafsız kalma stratejisi, her iki tarafla da güven ortamı oluşturma yönünde kendini göstermiştir. Barışın tesis edilmesine yönelik yoğun çabalar, Türkiye'nin bu stratejisi aracılığıyla, savaş halindeki bu iki ülke ile olan dış ticari ilişkilerinin olumsuz etkilerini azaltma yönünde olmuştur. Batı dünyası ile Ukrayna arasında kaydedilen sıcak ilişkiler, Ukrayna'nın AB üyeliği mevzusunun gündem olması ve bunun yanında Ukrayna'da Batı yanlılarıyla Rusya yanlılarının arasında patlak veren çekişmeler, Ukrayna ile Rusya arasında bulunan gerilimi daha da tırmandırmıştır. 2014 yılında Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi, iki ülke arasındaki gerilimleri eylemsel bir boyuta taşımıştır. Batı ile Ukrayna'nın sıcak ilişkilere devam etmesi, 20 Şubat 2022'de Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etme planını harekete geçirmesine yol açmıştır. Henüz sona ermeyen bu savaşın, bölgesel ve küresel birçok etkisi görülmektedir. Bu çalışmada, Rusya-Ukrayna krizinin Türkiye ticaretine ve Türkiye'nin; gıda, turizm, tekstil, enerji ve lojistik piyasasına olan etkileri incelenmektedir. Çalışmada, Rusya ve Ukrayna'nın tarihsel gelişimi, Şubat 2022'de başlayan savaşın Türkiye'nin konumu bakımıyla iki ülke arasındaki dış ticaret ilişkileri, savaşın etkisiyle Türkiye ticaretinde meydana gelen değişiklikler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Foreign trade has played an important role in the economic development of countries throughout history. Türkiye has adopted various strategies to increase its international trade and strengthen its position in the global market. Especially the Russian Federation has an important place in Turkey's foreign trade. In general, while foreign trade activities between Türkiye and the Russian Federation follow a moderate course, disagreements in political and policy areas have negatively affected these relations. In this context, Russia's military intervention against Ukraine has emerged as an important crisis on the international agenda. With the outbreak of the war, Turkey's foreign trade activities with Russia and Ukraine came to a serious halt. However, Turkey's strategy of remaining neutral has made an effort to create an environment of trust with both parties. Intensive efforts to establish peace have provided opportunities for Turkey to develop its foreign trade relations with these two countries at war, through this strategy. The rapprochement between Ukraine and the West, the issue of Ukraine's EU membership being brought to the agenda, and the conflicts between pro-Western and pro-Russian parties in Ukraine have increased the tension between Russia and Ukraine. Russia's annexation of Crimea in 2014 brought the tensions between the two countries to an operational level. Ukraine's continued establishment of close relations with the West led Russia to activate its plan to invade Ukraine on February 20, 2022. This war, which has not ended yet, has many regional and global effects. In this study, the effects of the Russia-Ukraine war on the Turkish economy and the Turkish sector are examined. In the study, the historical development of Russia and Ukraine, foreign trade relations between the two countries in terms of Turkey's position in the war that started in February 2022, and the changes in Turkey's sector due to the effect of the war will be examined.