Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) teleskobu koronograf aygıtı metriklerinin belirlenmesi ve simülasyonu
Determination of metrics and simulation of coronagraph equipment for Eastern Anatolia Observatory (DAG) telescope
- Tez No: 915984
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
“Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) Teleskobu Koronograf Aygıtı Metriklerinin Belirlenmesi ve Simülasyonu”isimli doktora tez çalışmasına öncelikli olarak DAG Teleskobu sistemi ardına yerleştirilmesi planlanan koronograf aygıtının, performans metriğinin ve sınırlarının belirlenmesi planlanmıştır. Ardından bu bilgiler doğrultusunda, tüm optik sistemin dedektörden önceki son üyesi olması nedeniyle koronograf aygıtına ait gözlem simülasyonu oluşturulması planlanmaktadır. Bu çalışmada planlanmış olan simülasyon ile teleskop faaliyete geçtiğinde, gecelik atmosferik koşullar altında önceden yapılan kestirimler ile DAG Koronografı'nın ve gözlemlerin veriminin artırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the doctoral dissertation“Determination and Simulation of Metrics of the Eastern Anatolian Observatory (DAG) Telescope Coronograph Device”, it was planned to determine the performance metric and limits of the coronograph device planned to be placed behind the DAG Telescope system. Then, in line with this information, it is planned to create an observation simulation of the coronograph device, since it is the last member of the entire optical system before the detector. When the telescope is activated with the simulation planned in this study, it is aimed to increase the efficiency of the DAG Coronograph and observations with the predictions made under nightly atmospheric conditions.