Küçük taneli (0355-0,250) fosfat kayası ile baca gazı desulfürizasyonu
The Desulfurisation of flue gas with fine particle phosphate rock
  1. Tez No: 58475
  2. Yazar: FATİH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN GÜLABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Mardin-Mazıdağı fosfat yataklarından temin edilen ham fosfat cevheri -45+60 ve -60 +80 meş tane boyutlarına göre sınıflandırıldı. Seçilen bu tane boyutları akışkan yatak reaktörde baca gazı bileşimine benzer bir model gaz karışımı ile sülfatlama işlemine tabi tutuldu. SO2 absorpsiyonu üzerine sıcaklık,akış hızı ve akışkanlaştırıcı miktarının etkileri incelendi. Bu çalışma sonuçlarına göre sıcaklığın etkisinde, 800°C'ye kadar sıcaklığın artışı ile dönüşümün arttığı, bu sıcaklığın üzerinde sinterleşmeden dolayı azaldığı gözlendi. Akış hızının etkisinde, hızın artışıyla dönüşümün azaldığı ve akışkanlaştırıcının etkisinde ise akışkanlaştırıcı miktarının artmasıyla dönüşümün arttığı tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
The raw phosphate ore obtained from the phosphate beds of Mardin-Maadağı was classified as -45+60 and -60+80 mesh particle sizes. Those particle sizes were sulfated with a model gas mixture simulated to flue gas composition in a fluidized-bed reactor. The effects of temperature,flow rate and amount of making fludization on S02 absorption was investigated. As the results of this study, in the influence of temperature, it seen that the conversion was increased up to 800°C with incresing temperature, but decreased because of sinterization above this temperature. In the influence of flow rate, conversion was decreased with incresing flow rate and also in the influence of making fludization conversion was increased with incresing amount of making fludization.