Hemşirelik öğrencilerinde göğüs tüpü bakımına yönelik geliştirilen E-öğrenme uygulamasının etkinliği
The effectiveness of E-learning application developed for chest tube care in nursing students
- Tez No: 916055
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Göğüs tüpü bakım yönetimi hemşirelerin sorumluluğundadır ve hemşirelerin bu konudaki bilgi düzeyleri yetersizdir. Geleceğin hemşirelerinin lisans eğitimleri sırasında göğüs tüpü bakım yönetimi konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip olması verdikleri bakımın kalitesi açısından son derece önemlidir. Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinde göğüs tüpü bakımına yönelik geliştirilen e-öğrenme uygulamasının etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılan üçlü kör, randomize kontrollü deneysel çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde üçüncü sınıfta öğrenim gören 108 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Öğrenciler tabakalı randomizasyon yöntemi ile müdahale (n:54) ve kontrol (n:54) gruplarına atanmıştır. Araştırmanın verileri“Öğrenci Bilgi Formu”,“Türkçe- Bilgisayar Sistemi Kullanılabilirlik Anketi Kısa Versiyon”,“Hemşirelik Öğrencileri için Klinik Muhakeme Hazıroluşluk Ölçeği”,“Öz-Yönetimli Öğrenme Ölçeği”ve“Göğüs Tüpü Bakım Yönetimi Bilgi Testi”aracılığıyla toplanmıştır. Kontrol grubundaki öğrenciler mevcut eğitime katılmış; müdahale grubundaki öğrenciler ise mevcut eğitime ek olarak Göğüs Tüpü Bakım Yönetimi E-öğrenme uygulamasına katılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay ve kurum izni alınmıştır. Araştırma sonucunda müdahale grubunun göğüs tüpü bakım yönetimine ilişkin son-test bilgi puan ortalamalarının kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir (p0,05). Araştırma sonucunda göğüs tüpü bakım yönetimi e-öğrenme uygulaması öğrencilerin bilgi ve klinik muhakeme hazıroluşluk düzeylerini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Göğüs tüpü bakım yönetiminde geliştirilen e-öğrenme uygulamasının kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Chest tube care management is the responsibility of nurses and their level of knowledge on this subject is inadequate. Future nurses need to have sufficient knowledge and skills about chest tube care management during their undergraduate education in terms of the quality of care they provide. This study was a triple-blind, randomized controlled experimental study conducted to evaluate the effectiveness of the e-learning application developed for chest tube care in nursing students. The sample of the study consisted of 108 third-year nursing students studying at Gazi University Faculty of Health Sciences, Department of Nursing in the spring term of the 2023-2024 academic year. Students were assigned to intervention (n:54) and control (n:54) groups by stratified randomization. The data of the study were collected through 'The Student Information Form', 'The Turkish-Computer System Usability Questionnaire Short Version', 'Clinical Reasoning Readiness Scale for Nursing Students', 'Self-Managed Learning Scale' and 'The Chest Tube Care Management Knowledge Test'. The students in the control group participated in the current education; the students in the intervention group participated in the Chest Tube Care Management E-learning application in addition to the current education. Ethical approval and institutional permission were obtained for the study. As a result of the study, it was determined that the mean post-test knowledge score of the experimental group regarding chest tube care management was statistically significantly higher than the control group (p0.05). As a result of the research, it was determined that the chest tube care management e-learning application positively affected the students' knowledge and clinical reasoning readiness levels. Using the e-learning application developed for chest tube care management is recommended.