Mogadişu somali'de de martino hastanesinde COVİD-19 pandemi yönetimi ve çalışanların COVİD-19 enfecksiyon önleme ve kontrol uygulamalarına uyumunun değerlendirilmesi
Assessment of COVİD-19 pandemic management and healthcare workers' compliance with COVİD-19 infection prevention and control practices at de martino hospital in mogadishu, somalia
  1. Tez No: 916054
  2. Yazar: ABDULLAHI IBRAHIM JANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, Somali Mogadişu'daki De Martino Hastanesinde COVID-19 pandemi yönetimini ve hastane çalışanlarının COVID-19 enfecksiyon önleme ve kontrol (EÖK) uygulamalarına uyumunu ve bu uyumu etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada karma yöntem (mixed method) kullanılmıştır. İki bölümden oluşan çalışmada ilk kısım kesitsel tipte, hastane tabanlı araştırmadır. İkinci kısım ise derinlemesine görüşme ve gözlem yöntemlerinin kullanıldığı nitel (fenomenolojik) araştırma tasarımındadır. Araştırmanın veri toplama aşaması Ağustos ve Kasım 2022 ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Kesitsel çalışmada, %97 yanıt oranıyla 204 sağlık çalışanı yer almış uyum, beşli Likert tipi ölçekli bir anket kullanılarak değerlendirilmiştir. Sağlık çalışanlarının sosyodemografik bilgileri, SPSS 23 sürümü kullanılarak COVID-19 EÖK ile ilgili faktörler, çalışma koşulları ve COVID-19 uygulamaları ile EÖK uyumu arasındaki ilişkiler ki-kare testi ve lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Kesitsel çalışmada, katılımcıların %58.3'nün EÖK'ye iyi uyum sağladığı saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının türü ile EÖK uyumu arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p 0.05). Araştırmanın nitel kısmında, derinlemesine görüşmeler, 29 anahtar kişiyle gerçekleştirilmiştir. Görüşülen kişiler arasında 5 yönetici, 12 sağlık çalışanı ve 12 hasta yer almıştır. Görüşme verileri tematik içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Görüşmelerde altyapı, önleme, iletişim, farkındalık, korku, yönetim ve finans olmak üzere yedi tema ortaya çıkmıştır. Nitel çalışma, hastanenin genel olarak COVID-19 salgınını iyi yönettiğini bulmuştur. Ancak, halkın farkındalığının yetersiz olduğu değerlendirilmiştir. Gözlemler, girişte triyaj prosedürlerinin eksik olduğunu göstermektedir. Nitel sonuçlar ayrıca, hastanede COVID-19 EÖK için bütçe eksikliğini ve kötü altyapıyı vurgulamıştır. Özellikle tarama triyaj prosedürleri, giriş düzenleme önlemleri, halkın farkındalığı ve gerekli malzemelerin, ekipmanların ve insan kaynaklarının sağlanması için yeterli finansmanın tahsis edilmesi, hastanede geliştirilmiş COVID-19 pandemi yönetimi için gereklidir. Özellikle klinik olmayan personel arasında, EÖK konusunda farkındalık kampanyaları ve davranış değişikliği müdahalelerini önceliklendirme hastanede etkili COVID-19 enfeksiyon önleme ve kontrolü için yaşamsal öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the management of the COVID-19 pandemic and the compliance of hospital staff with COVID-19 Infection prevention and control (IPC) practices at De Martino Hospital in Mogadishu, Somalia, along with the factors influencing this compliance. A mixed-method approach was used in the study. The first part of this two-part study is a cross-sectional, hospital-based research. The second part adopts a qualitative (phenomenological) research design involving in-depth interviews and observation methods. The data collection phase of the study was between August and November 2022. In the cross-sectional study, with a 97% response rate, 204 healthcare workers participated. Compliance was assessed using a five-point Likert scale. A chi-square test and logistic regression analysis were performed to check the associations between the healthcare workers' sociodemographic data, COVID-19 IPC-related factorss, work conditions and practices on COVID-19 and IPC compliance using SPSS 23 version. In the cross-sectional study, 58.3% of participants were found to have good compliance with IPC. Significant relationships were found between the type of healthcare worker and IPC compliance (p0.05 for all). In the qualitative part of the study, in-depth interviews were conducted with 29 key individuals, including 5 managers, 12 healthcare workers, and 12 patients. Interview data were analyzed using thematic content analysis. Seven themes emerged from the interviews: infrastructure, prevention, communication, awareness, fear, management, and finance. The qualitative study found that the hospital generally managed the COVID-19 pandemic well. However, public awareness was deemed inadequate. Observations indicated that triage procedures at the entrance were lacking. The results also highlighted a shortage of budget and poor infrastructure for COVID-19 management in the hospital. Entry regulation measures, particularly, screening triage procedures, ,public awareness, and securing sufficient funding for necessary materials, equipment, and human resources are essential for improved COVID-19 pandemic management in the hospital. Prioritizing awareness campaigns and behavioral change interventions, especially among non-clinical staff is of vital importance for effective COVID-19 infection prevention and control in the hospital.