Solunum fonksiyon testi parametreleri ile sol atrial strain arasındaki ilişki
Relationship between respiratory function test parameters and leftatrial strain
  1. Tez No: 916098
  2. Yazar: YUSUF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KUTSİ KABUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sol atrial strain ve sol atrial volüm değerlerinin, solunum fonksiyon testi parametrelerine göre (normal, obstrüktif, restriktif, miks) nasıl değişkenlik gösterdiğini retrospektif olarak incelemektir. Ayrıca, sol atrial strain parametrelerinin kardiyak fonksiyon değerlendirmesindeki önemini ortaya koymayı hedeflemektedir. Yöntem: Ocak 2020 ile Aralık 2023 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji polikliniğine başvuran ve Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları tarafından solunum fonksiyon testi yapılmış hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalar, solunum fonksiyon testi sonuçlarına göre normal patern, obstrüktif patern, restriktif patern ve miks patern olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Hastaların demografik bilgileri, ekokardiyografi parametreleri, ekg parametreleri, solunum fonksiyon testi parametreleri ve laboratuvar değerleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Restriktif, obstrüktif ve miks patern gruplarında sol atrial fonksiyonun azaldığı gözlemlenmiştir. Pik sol atrial longitudinal strain (PALS) değerlerinde, normal patern grubu ile restriktif (p=0.004), obstrüktif (p=0.005) ve miks patern (p=0.016) grupları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Global sol atrial volüm değerlerinde, normal patern ile miks patern grupları arasında anlamlı farklılık bulunmuş olup (p=0.023), miks patern grubunda atrial volüm artışı gözlemlenmiştir. Global pik sol atrial contraction (PACS) strain değerleri, obstrüktif patern grubunda azalmış ve normal patern ile karşılaştırıldığında anlamlı farklılık göstermiştir (p=0.018).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to retrospectively examine how left atrial strain and left atrial volume values vary according to respiratory function test parameters (normal, obstructive, restrictive, mixed). Additionally, the study seeks to demonstrate the significance of left atrial strain parameters in the assessment of cardiac function. Method: Patients who attended the Cardiology outpatient clinic of Gülhane Training and Research Hospital from January 2020 to December 2023 and had undergone respiratory function tests by the Department of Pulmonary Diseases were retrospectively evaluated. Patients were divided into four groups based on their respiratory function test results: normal pattern, obstructive pattern, restrictive pattern, and mixed pattern. Patients' demographic information, echocardiography parameters, ECG parameters, respiratory function test parameters, and laboratory values were compared. Results: A decrease in left atrial function was observed in the restrictive, obstructive, and mixed pattern groups. Significant differences were found in peak left atrial longitudinal strain (PALS) values between the normal pattern group and the restrictive (p=0.004), obstructive (p=0.005), and mixed (p=0.016) pattern groups. Significant differences were observed in global left atrial volume values between the normal and mixed pattern groups (p=0.023), with an increase in atrial volume noted in the mixed pattern group. Global peak left atrial contraction (PACS) strain values decreased in the obstructive pattern group and showed significant differences when compared to the normal pattern (p=0.018).