Determination of contents of Histophilus somni outer memebrane vesicles (OMVs) and their immunogenic potential
Histophilus somni dış membran vesiküllerinin (OMV) içeriğinin belirlenmesi ve immunojenik potansiyeli
  1. Tez No: 916118
  2. Yazar: CANER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Gram-negatif bir bakteri olan Histophilus somni (daha önceki ismiyle Haemophilus somnus), Haemophilus Actinobacillus Pasteurella (HAP) grubunun bir üyesi olarak sınıflandırılmakta olup büyükbaş hayvanlarda histofilozis adı verilen tromboembolik meningoensefalit, pnemoni, poliartrit ve akut miyokardite, ayrıca ürojenital system enfeksiyonlarına ve gebe hayvanlarda plasentit sonucu düşüklere ve fetal septisemiye neden olur. H. somni, Mannheimia haemolytica, Trueperella pyogenes, Pasteurella multocida, ve Mycoplasma bovis 'in de yer aldığı ve besi ünitelerinde ekonomik kayıpların başlıca nedeni olan Sığır Solunum Yolları Hastalığı (BRD) kompleksinin bir komponentidir. Dış membran vesikülleri (Outer membrane vesicles; OMVler), gram-negatif bakteriler tarafından üretilen, antijen sunumu yapan hücreleri aktive edebilen immünojenitesi oldukça yüksek küresel nanopartiküllerdir. Bu partiküller mikrobiyel patojenezi arttırır, stres koşullarında mikrobiyel direnci sağlar ve antijen sunumu yapan konakçı hücreleri aktive eder. Bakteriyel topluluklar içerisinde hücreler arası karşılıklı etkileşimi düzenler ve bakteri hücrelerinin konakçı ile etkileşiminde önemli rol oynar. OMV'ler ile protein, lipit ve RNA moleküllerinin taşınabildiği gösterilmiştir. Çalışmamız, erken, orta ve geç-log büyüme aşamalarından türetilen H. somni OMV'lerinin sırasıyla 22, 32 ve46 protein ve sığır konakçı miRNA'larıyla önemli benzerlikler gösteren OMV'ler içinde farklı şekilde ifade edilen 20 benzersiz sRNA türü taşıdığını göstermiştir. Ayrıca, OMV ile aşılanmış farelerden toplanan fare serumunda yapılan ELISA ve Western blotting deneyleri, OMV'lerin immünoglobulin tepkilerini indükleyebildiğini göstermiştir. Ancak, IFN-γ tepkisi saptanmamıştır. Ayrıca, OMV ile aşılanmış farelerden toplanan serumlar bakterisidal aktivite göstermiştir. Bu nedenle, H. somni 'den elde edilen OMV'lerin H. somni 'nin neden olduğu BRD'ye karşı aşı geliştirmek için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Histophilus somni, formerly known as Haemophilus somnus is a Gram-negative bacterium currently classified as a member of the Haemophilus Actinobacillus Pasteurella (HAP) group. It causes the disease histophilosis involving thrombotic meningoencephalitis, pneumonia, acute necrotizing myocarditis, polyarthritis as well as urogenital infections and abortion with placentitis and fetal septicemia. H. somni is a component of the bovine respiratory disease (BRD) complex in combination with Mannheimia haemolytica, Trueperella pyogenes, Pasteurella multocida, and/or Mycoplasma bovis. BRD is the main driver of economic loss in feedlots. Outer membrane vesicles (OMVs) are highly immunogenic spherical nanoparticles derived from Gram-negative bacteria that promote pathogenesis, enable bacterial survival during stress conditions, and can activate antigen-presenting cells. They also play an important role in regulating microbial interactions within bacterial communities and with their host. It has been shown that these vesicles transport protein, lipid, and RNA molecules. Our study has shown that H. somni OMV's derived from early, mid, and late-log stages of growth carries 22, 32 and 46 proteins respectively and 20 unique sRNA species that are differentially expressed within OMVs which have shown significant similarities with bovine hostmiRNAs. Furthermore, ELISA and Western blotting experiments on mice serum collected from OMV immunized mice have shown that OMVs are able to induce immunoglobulin responses. However, no IFN-γ response detected. Furthermore, serum collected from OMV immunized mice have shown bactericidal activity. Thus, it is concluded that OMVs from H. somni can be used to develop vaccination against BRD caused by H. somni.