Kronik böbrek yetmezliği ve osteoporozu olan hastalarda osteoporoz tedavilerinin kemik parametreleri üzerine etkisi
The effect of osteoporosis treatments on bone parameters in patients with chronic kidney disease and osteoporosis
- Tez No: 916121
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖZ GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızda kronik böbrek yetmezliği ve osteoporozu olan hastalarda osteoporoz tedavileri ve kullanılan ilaçların etkilerini ve yan etkilerini kronik böbrek yetmezlik evresi dikkate alınarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Polikliniğine Ocak 2015 – Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran 43 hasta dahil edildi. Hastaların klinik bilgileri, biyokimyasal değerleri ve DXA verileri retrospektif olarak hastane bilgi yönetim sistemi aracılığıyla araştırılarak kaydedilmiştir. Bulgular: Hastaların %69,8'inin kadın olduğu ve bunların %86,7'sinin postmenopozal olduğu saptandı. Hastaların osteoporoz tedavi öncesi ve sonrası biyokimyasal değerlendirilmesinde böbrek fonksiyonlarında bir değişiklik olmadığı görüldü. Bisfosfonat tedavisi öncesi ve sonrası DXA verileri karşılaştırıldığında femur boyun KMY ve lomber total KMY'nin arttığı görüldü. Tedavi alan hastaların KMY düzeylerine göre yanıt durumuna bakıldığında femur boyun için %92,7, femur total için %78, lomber total için %95,1'inde tedaviye yanıt olduğu görüldü. Tedavi değişikliğine gidilen 9 hastanın DXA'sı değerlendirildiğinde lomber total KMY'de anlamlı artış saptandı (p=0,043). Hastalar D vitamini düzeyine göre (
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the effects and side effects of osteoporosis treatments and medications used in patients with chronic kidney disease (CKD) and osteoporosis, considering the stage of chronic kidney failure. Materials and Methods: The study included 43 patients who were admitted to the Endocrinology and Metabolism Department of the Bursa Uludağ University Medical Faculty Hospital between January 2015 and June 2024. The clinical data, biochemical values, and DXA (Dual-Energy X-ray Absorptiometry) results of the patients were retrospectively investigated and recorded through the hospital's information management system. Results: It was determined that 69.8% of the patients were women, and 86.7% of these women were postmenopausal. In the biochemical evaluation of the patients before and after osteoporosis treatment, no change in kidney function was observed. When DXA data before and after bisphosphonate treatment were compared, an increase in femoral neck BMD and lumbar total BMD was observed. When the treatment response was evaluated based on BMD levels of treated patients, treatment response was seen in 92.7% of femoral neck, 78% of total femur, and 95.1% of lumbar total BMD. In the DXA assessment of 9 patients whose treatment was changed, a significant increase in lumbar total BMD was found (p=0.043). When patients were grouped according to vitamin D levels (