Elzaki transform method for fractional order linear and nonlinear partial differential equations
Kesirli mertebeden lineer ve lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin Elzaki dönüşumt yöntem ile çözümü
  1. Tez No: 916122
  2. Yazar: YASEEN TAREQ ABDULRAHMAN ZEBARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MODANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, kesirli türevlerin Caputo tanımını kullanan zaman-kesirli kısmi diferansiyel denklemlerin bir ‎koleksiyonu için çözümler elde etmek için homotopi pertürbasyon tekniği ile birleştirilmiş Elzaki ‎dönüşüm yöntemine dayanan yeni bir metodoloji kullanır. Önceki benzer çalışmalara dayanan bu ‎analiz, bu teorik kavramların gerçek dünya uygulamalarını araştırıyor. MAPLE yazılımı, çözümlerin ‎görsel temsillerini üretmek için kullanılır. Ayrıca, sonuçlar organize bir tablo formatında sunulan ‎mutlak hataların kapsamlı bir incelenmesi gerçekleştirilir. Bulgular, önerilen yöntemin zaman- ‎kesirli kısmi diferansiyel denklemlere yaklaşık çözümler elde etmek için hem etkili hem de etkili ‎olduğunu göstermektedir. Özellikle, bu yaklaşım, bir dizi zaman kesirli diferansiyel bağlamında ‎ampirik verilerle yakından uyumlu olan çözümlerin doğru hesaplanmasını kolaylaştırır. Gelecekteki ‎araştırmalar, bu tekniğin daha geniş kesirli hesap zorlukları kategorileri ile mücadele etme ‎potansiyelini araştırabilir. Özetle, yenilikçi Elzaki-homotopi yöntemi, ileri matematiksel fizik ve ‎mühendislik alanlarında ortaya çıkan zaman-kesirli kısmi diferansiyel denklemleri çözmek için ‎önemli bir potansiyel göstermektedir.‎
Özet (Çeviri)
This thesis utilizes a novel methodology based on the Elzaki transform method (ETM) combined with ‎the Homotopy perturbation technique to derive solutions for a collection of time-fractional partial ‎differential equations (TFPDEs), employing the Caputo definition of fractional derivatives. Building ‎on similar previous works, this analysis explores real-world applications of these theoretical ‎concepts. MAPLE software is used to produce visual representations of the solutions. Furthermore, a ‎thorough examination of absolute errors is conducted, with the results presented in an organized ‎tabular format. The findings indicate that the proposed method is both efficient and effective for ‎obtaining approximate solutions to time-fractional partial differential equations. In particular, this ‎approach facilitates the accurate computation of solutions that align closely with empirical data ‎across a range of time-fractional differential contexts. Future research may explore the potential of ‎this technique to tackle broader categories of fractional calculus challenges. In summary, the ‎innovative Elzaki-Homotopy method shows significant potential for solving time-fractional partial ‎differential equations (TFPDEs) that arise in the fields of advanced mathematical physics and ‎engineering. ‎