Salamandra infraimmaculata martens 1885, (Fire Salamander)'nın sugözü (Besni-Adıyaman) populasyon dinamiğinin araştırılması
Investigation of the Population Dynamics of Salamandra infraimmaculata Martens 1885, (Fire Salamander) in Sugözü (Besni-Adıyaman)
  1. Tez No: 916125
  2. Yazar: FATMA ÜÇEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZÜLFÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada ateş semenderi, Salamandra infraimmaculata Sugözü (Besni-Adıyaman) populasyonunda 2021–2024 yılları arasında“markala-tekrar yakala”yöntemi ile populasyon yapısı, büyüklüğü, yaşı, cinsiyet oranı, eşey olgunluk yaşı ve ortam koşulları belirlenerek populasyon için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda birinci yıl 147 birey (76 ♂♂, 56 ♀♀ ve 15 juvenil), ikinci yıl 102 birey (58 ♂♂, 34 ♀♀ ve 10 juvenil) ve üçüncü yılda 39 birey (22 ♂♂, 15 ♀♀ ve 2 juvenil) olmak üzere üç yıl süresince toplamda 288 birey (156 ♂♂, 105 ♀♀ ve 27 juvenil) markalanmıştır. Üç yıl sonunda populasyon büyüklüğü 348 birey (SE=14,4982 Min–Maks= 321-378), hayatta kalma oranı 0,08 ile 1 arasında değiştiği ve ortalama 0,83 olarak tespit edilmiştir. Yakalanma olasılıklarını ise 0,25 ile 1 arasında değişmiş ve ortalama 0,46 olarak hesaplanmıştır. Populasyonun % 58,67'sini erkek, %37,02'sini dişi ve %4,31'ini juvenil bireylerin oluşturduğu saptanmıştır. Populasyonun erkek eğilimli olduğu tespit edilmiştir. Populasyonda erkekler bireylerde ortalama yaş 10,67 ±0,46, dişilerde 11,34±0,47 ve juvenil bireylerde 3,04±0,19 olarak hesaplanmış olup, cinsel olgunluk yaşının 3-4 arasında değiştiği saptanmıştır. Yaş çalışması için incelenen örnekler arasında en büyük yaşın 14 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine the population structure, size, age, sex ratio, sexual maturity age, and environmental conditions of the fire salamander, Salamandra infraimmaculata, in the Sugözü (Besni-Adıyaman) population between 2021 and 2024 using the“mark-recapture”method, and to identify the necessary measures for the population. As a result of the studies, a total of 288 individuals (156 males, 105 females, and 27 juveniles) were marked over three years: 147 individuals (76 males, 56 females, and 15 juveniles) in the first year, 102 individuals (58 males, 34 females, and 10 juveniles) in the second year, and 39 individuals (22 males, 15 females, and 2 juveniles) in the third year. At the end of three years, the population size was estimated to be 348 individuals (SE=14.4982, Min–Max= 321-378), with a survival rate ranging from 0.08 to 1 and an average of 0.83. The capture probability varied between 0.25 and 1, with an average of 0.46. It was determined that 58.67% of the population were males, 37.02% were females, and 4.31% were juveniles. The population was found to be male-biased. The average age was calculated as 10.67 ±0.46 for males, 11.34±0.47 for females, and 3.04±0.19 for juveniles, with the age of sexual maturity ranging between 3-4 years. The oldest age among the examined samples for the age study was found to be 14.