Salamandra infraimmaculata (Salamandridae, Urodela) ve Hyla savignyi (Hylidae, Anura) türlerinde deri bezlerinin histolojik yapısının incelenmesi
Investigation on the histological structure of skin glands of Salamandra infraimmaculata (Salamandridae, Urodela) and Hyla savignyi (Hylidae, Anura)
  1. Tez No: 420495
  2. Yazar: ESRA AKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Mevcut çalışmada, Anadolu'da yaşayan Salamandra infraimmaculata ve Hyla savignyi türlerinde derinin histomorfolojik ve histokimyasal özellikleri ışık mikroskobu ile incelendi. Derinin genel histolojik yapısını belirlemek amacıyla kesitlerin bir kısmı rutin histolojik boyalarla (Hematoksilen-Eozin ve Mallory Trichrome) boyandı. Deri bezlerinin salgılarının kimyasal yapısını belirlemek için ise Periyodik Asit-Schiff ve Alcian Blue histokimyasal boyalar, dermiste kollajen demetleri göstermek amacıyla Picro-Ponceau boyama metodu kullanıldı. Işık mikroskobu incelemelerine göre, her iki türden elde edilen dorsal ve ventral deri örneklerinde granüler ve mukoz olmak üzere iki çeşit bez ayırt edildi. Dorsal bölgede granüler bezler daha yoğun olarak gözlendi. Vücudun her yerinde mukoz bezlerin granüler bezlerden daha küçük boyutlarda olduğu tespit edildi. S. infraimmaculata'da parotoid bölgeden elde edilen kesitler incelendiğinde, granüler ve mukoz bezlerin yanı sıra parotoid bölgenin orta kısmında konumlanan seröz içerikli özelleşmiş bezler gözlendi. Floresan mikroskobu ile elde edilen bulgulara göre, S. infraimmaculata ve H. savignyi türlerinin derilerinde hyaluronik asit lokalizasyonunun temelde süngerimsi dermiste konumlandığı belirlendi. Ayrıca dermal bezlerin yüzdeleri hesaplandı ve her bir hayvanın dorsal ve ventral bölgelerindeki mukoz ve granüler bezlerin çapları ölçüldü. Parametreler arasındaki istatistiksel fark SPSS 16.0 programında one-way ANOVA ve Mann-Whitney U-testi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In the present study, histomorphological and histochemical characteristics of skin of Salamandra infraimmaculata and Hyla savignyi which live in Anatolia were examined with light microscope. To determine general histological structure of the skin, some sections were stained with routine histological stains (Hematoxylin-Eosin and Mallory's Trichrome). To identify the chemical structure of the secretion of skin glands, Periodic Acid-Schiff ve Alcian blue were used. To demonstrate collagenous fiber bundles in the dermis, Picro-ponceau staining method was used. According to light microscopic observations, dorsal and ventral regions two kind of glands; granular and mucous glands were identified in both species. Granular glands were common in dorsal region of the body. It was found that mucous glands were smaller than the granular ones. Considering section obtained from parotoid region of S. infraimmaculata, containing serous secretion specialized glands in the center of parotoid region were observed. By fluorescence microscopy observations, localization of hyaluronic acid was determined in skin of S. infraimmaculata and H. savignyi. The localization of hyaluronic acid was mainly in stratum spongiosum. Additionally, the percentage of dermal glands was calculated and diameters of granular and mucous glands were measured per animal in both dorsal and ventral regions. The parameters were compared by one-way ANOVA and Mann-Whitney U-test (SPSS 16.0) in terms of statistical differences in the diameters of dermal glands.