Antenatal betametazon ve deksametazon uygulamalarının fetal kalp hızı değişimi fetal vücut hareketi ve fetal solunum hareketlerine etkileri
  1. Tez No: 91613
  2. Yazar: EROL YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAZİP ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET a) Çalışmanın Amacı: Betametazon ve deksametazon'un fetai kaip hızı değişimi, fetal vücut hareketleri ve fetal solunum hareketlerine etkilerini karşılaştırmak. b) Uygulanan Yöntemler 28-34 haftalık gebeliği ve preterm doğum riski olan toplam 50 hasta rasgele iki gruba ayrıldı. 25 hastaya betametazon diğer 25 hastayada deksametazon parenteral yoldan ikişer doz uygulandı. Hastalara ilk müracatlannda ve glukokortikoid tedavisinin son dozundan 24 saat sonra başlamak üzere 4 gün süreyle her gün olmak üzere NST yapıldı, fetal solunum sayısı ve fetai hareket sayısı tespit edildi. Elde edilen tüm veriler istatiksel olarak analiz edildi, istatiksei değerlendirmede: Mann Whitney U Test», Fisher Ki - Kare, Ki - Kare, Friedman Varyans Analizi ve Wllcoxon testleri kullanıldı. c) Çalışmanın Bulguları: Sadece betamatazon grubundaki bir hastanın bebeğinde Respiratuar Distress Sendromu (RDS) gelişti. Her iki grubta elde edilen veriler istatistiki olarak değerlendirildiğinde: Fetai harekette; betametazon grubunda tedaviden sonraki 1. ve 2. günlerde anlamlı azalma izlenirken (P< 0.005 ve P< 0.005) deksametazon grubunda bütün günler arasında anlamlı fark bulunmadı (P> 0.05). Fetal solunumda; betametazon grubunda tedaviden sonraki 1. ve 2. günlerde anlamlı azalma izlenirken (P< 0.005 ve P< 0.005) deksametazon grubunda sadece 2. günde anlamlı fakat daha az oranda azalma izlendi (P< 0.005). Uzun dönem fetai kalp hızı değişiminde (variabilite); betametazon grubunda tedaviden sonraki 1. ve 2. günlerde anlamlı azalma izlenirken (P< 0.005 ve P< 0.005) deksametazon grubunda bütün günler arasında anlamlı fark bulunmadı( P> 0.05). Kısa dönem fetal kalp hızı değişiminde (variabilite); betametazon grubunda tedaviden sonraki 1. ve 2. günlerde anlamlı azalma izlenirken IV(P< 0.005 ve P< 0.005) deksametazon grubunda ise 1. günde anlamlı bir artma izlendi (P< 0.005). Akselerasyon sayısında; betametazon grubunda 1. günde anlamlı azalma izlenirken (P< 0.005) deksametazon grubunda bütün günler arasında anlamlı fark saptanmadı (P> 0.05). d) Sonuç: Betamatazon ve deksametazon preterm doğum riski olan hastalarda kullanıldığında pulmoner immatüriteye bağlı gelişen Respiratuar Distress Sendromu insidansını önemli derecede azaltmaktadırlar. Bunun yanında betametazon fetal solunum hareketlerinde, vücut hareketlerinde, uzun dönem variabilite ve kısa dönem variabilitede belirgin azalmaya neden olmaktadır. Deksametazon sadece fetal solunumda azalmaya neden olurken, kısa dönem variabilitede artmaya neden olmaktadır. Her iki ilacın oluşturduğu bu etkiler geçicidirler ve 4-5 günde normale dönmektedirler. Her iki ilaçta fetal kalp hızında deselerasyoniara neden olmamaktadırlar. Sonuç olarak betametazon ve deksametazon fetal iyilik halini belirlemede kullanılan testler üzerinde geriye dönüşümlü farklılaşmalara neden olmakla birlikte, bu farklılaşma yorumlamada hatırda tutularak ve fetal distress' e neden olmadıkları bilinerek fetal akciğer matürasyonunu arttırmak için güvenle kullanılabilecek ilaçlardır. ?EG înteKĞĞİETtM KDR0UB
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To compare the effects of betamathasone and dexamethasone on the fetal heart rate changes, fetal body movements and fetal breathing movements. Method: 50 patients as a total between the gestational age of 28 and 34 weeks and having a risk of preterm labor were divided in two groups randomly. By parenteral route betamathasone was given to 25 patients and dexamethasone was given to another 25 patients, in two doses. Non stress test (NST) was performed to the patients on the 1st day of the admission and on each day of the fallowing 4 day of the fallowing 4 days beginning from the 24 hours after the last dose of glucocorticoid treatment. And the number of fetal breathing movements and fetal body movements were also recorded. All the data that was obtained from this study was analyzed statistically. Mann Whitney U Test, Fisher's x2 test, x2 test, Friedman's Variance Analysis and Wilkoxon Signed - Runk Tests were used in statistical evoluation. Results: Only in betamethasone group, RDS was developed in one patient's baby. When the data from these two groups was evoluated statistically: İn betamethasone group, we determined a significant decrease in fetal body movements on the 1st and 2nd days after the treatment ( P< 0.005 and P< 0.005). But in dexamethasone group, there was no statistical difference among the whole days (P> 0.05). İn betamethasone group, we determined a significant decrease in fetal breathing movements on the 1st and 2nd days after the treatment (P< 0.005 and P< 0.005). In dexamethasone group, we determined a significant but small degree of decrease only on the 2nd day (P< 0.005). In betamethasone group, we determined a significant decrease in long term fetal heart rate variability on the 1st and 2nd days after the VItreatment (P< 0.005 and P< 0.005). İn dexamethasone group, we didn't find a significant difference among the whole days (P> 0.05). İn short term fetal heart rate variability, while we determined a significant decrease on the 1st and 2nd days of treatment in betamethasone group (P< 0.005 and P< 0.005), a significant increase was determined on the 1st day in dexamethasone group (P< 0.005). İn betamethasone group, we determined a significant decrease in the number of accelerations on the 1st day (P< 0.005). On the other hand, in dexamethasone group, we did not find any significant difference between the whole days (P> 0.05). Conclusion: When betamethasone and dexamethasone were given to the patients having the risk of preterm labor, both of them have have reduced the incidence of respiratory distress syndrome which was developed because of pulmonary immaturity in a significant degree. On the other hand, betamethasone causes a significant decrease breathing movements, fetal body movements, long term and short term fetal heart rate variability. Dexamethasone causes a decrease only in fetal breathing movements and an increase in short term fetal heart rate variability. The effects of these two drugs were reversable and they turn back in 4 to 5 days. Both of these drugs don't cause any fetal heart rate decelerations. İn conclusion, while betamethasone and dexamethasone cause reversable differences on the tests which are used to determine fetal well - being, keeping these differences in your mind during explanations and also knowing that they don't cause fetal distress, these two drugs can be used safety in order to accelerate fetal lung maturation. VII