Doğal ve cerrahi menapoz olgularında serum lipid ve lipoprotein düzeylerinin karşılaştırılması ve hormon replasman tedavisinin lipid ve lipoprotein düzeylerine etkisi
A Comparison of serum lipid and lipoprotein concentrations in natural and surgical menopause and the effect of hormone replacement therapy on lipid and lipoprotein levels
- Tez No: 91614
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ÖZBAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
47 6 - ÖZET Amaç : Doğal ve cerrahi menopozda serum lipid ve lipoprotein düzeylerini araştırmak, lipid ve lipoprotein metabolizmaları üzerine hormon replasman tedavisinin etkisini değerlendirmekdi. Çalışmanın Yapıldığı Yer : Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı. Gereç ve Yöntem : Postmenopozal dönemde bulunan ve cerrahi t menopozdaki 40 kadında total kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve trigliserit ölçümleri yapıldı. 6 ay süreli hormon replasman tedavisini takiben lipid profili tekrar araştırıldı. Bulgular : Doğal ve cerrahi menopoz olguları arasında HDL kolesterol ve LDL kolesterol yönünden anlamlı farklılık mevcuttu (sırasıyla p = 0.021 ve p = 0.048). 6 aylık hormon replasman tedavisi sonrasında her iki grupta tüm lipid düzeyleri tedavi öncesi döneme göre anlamlı olarak değişiklikler gösterdi. Sonuç : Sonuç olarak, gerek postmenopozal kadınlarda gerekse bilateral ooforektomi geçirmiş kadınlarda lipid ve lipoprotein düzeylerinde anlamlı olarak istenilmeyen değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Cerrahi menopozdaki olgularda risk doğal menopozdakilerden daha yüksektir. Oral konjuge östrojenler total kolesterolü, LDL kolesterolü azaltarak ve HDL kolesterol ile trigliseritleri yükselterek lipid profilini düzeltmektedir.
Özet (Çeviri)
48 7 - SUMMARY Objective : To asses the serum lipid and lipoprotein levels in natural and surgical menopause and to investigate the effect of hormone replacement therapy on lipid and lipoprotein metabolisms. Setting : Department of Obstetrics-Gynecology, Süleyman Demirel University, School of Medicine, İsparta. Methods : In 40 postmenopausal women and in 40 women in surgical menopause, total 1 cholesterol, low - density lipoprotein ( LDL ), high - density lipoprotein ( HDL ) and triglycerids were measured. The lipid profile was assayed again after 6 months of hormone replacement treatment. Results : There were significant differences between the natural postmenopausal and the surgical postmenopausal women with respect to HDL cholesterol and LDL cholesterol ( p = 0.021 and p = 0.048, respectively ). After 6 months of hormone replacement therapy all the lipid levels differed significantly from the pre - replacement levels in both groups. Conclusion : In conclusion, this study has demonstrated that there are significant adverse changes in the lipid and lipoprotein levels both in postmenopausal women and in women who underwent bilateral oophorectomy. The risk observed in surgical menopause with bilateral oophorectomy is higher than in natural menopause. Oral conjugated estrogen improved the lipid profile by lowering total cholesterol and LDL cholesterol and raising HDL cholesterol and triglycerides.