Yeni tiyazol-4-on türevlerinin sentezi ve biyolojik etkinliklerinin araştırılması
Synthesis of new thiazol-4-one derivatives and investigation of their biological activities
  1. Tez No: 916143
  2. Yazar: BURAK YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN GÜNDOĞDU KARABURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yaşlılığa bağlı ve progresif bir profil çizen nörodejeneratif hastalık olan ve ülkelere ciddi bakım maliyetleri yükümlülüğünü de beraberinde getiren Alzheimer hastalığının (AH) popülasyonundaki artış sebebiyle ileriki dönemde kanserden daha yaygın hale gelebileceği düşünülmektedir. Bu hastalığın tedavisi için yapılan çalışmalar etiyolojisindeki belirsizlikler nedeniyle rasyonel tedavi bağlamında amacına ulaşamamıştır. Bu yüksek lisans tezi kapsamında donepezilden ve literatür taraması sonucunda elde edilen hedef bileşiklerin yapılarında bulunan ve AChE, BChE, MAO-A veya MAO-B inhibisyon aktivitelerine sahip olduğu gösterilen tiyazol, morfolin, hidrazon ve şalkon yapılarından hareketle bir dizi yeni tiyazol-4-on türevi bileşik tasarlanıp sentezlenmiş ve IR, 1H-NMR, 13C-NMR yöntemleriyle yapıları tanımlanmıştır. Referans bileşiklerle birlikte yapılan ve değerlendirilen biyolojik aktivite sonuçlarına göre en güçlü inhibitör aktiviteyi başta AChE, BChE ve MAO-B enzimleri için '4-metoksi benziliden' türevi 4c bileşiği ve buna en yakın profili sergileyen ve MAO-A'ya karşı en etkili bileşik olan '4-dimetilamin benziliden' türevi' 4e bileşiği göstermiştir. AChE enzimi için moleküler yerleştirme ve moleküler dinamik analizine tabi tutulan ve enzimin aktif bölgeleriyle olan etkileşimleri incelenen bu bileşikler AH tedavisinde rol üstlenebilecek sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that Alzheimer's disease (AD), which is a neurodegenerative disease that is progressive and age-related and brings serious care cost obligations to countries, may become more common than cancer in the future due to the increase in its population. Studies conducted for the treatment of this disease have not achieved their goal in the context of rational treatment due to uncertainties in its etiology. In this master's thesis, a series of new thiazol-4-one derivative compounds were designed and synthesized based on thiazole, morpholine, hydrazone and chalcone structures found in the structures of donepezil and target compounds obtained as a result of literature review and shown to have AChE, BChE, MAO-A or MAO-B inhibitory activities and their structures were identified by IR, 1H-NMR, 13C-NMR methods. According to the biological activity results performed and evaluated with reference compounds, the most potent inhibitory activity was shown by the '4-methoxy benzylidene' derivative compound 4c for AChE, BChE and MAO-B enzymes, and the '4-dimethylamine benzylidene' derivative compound 4e, which exhibits the closest profile and is the most effective compound against MAO-A. These compounds, which were subjected to molecular docking and molecular dynamics analysis for the AChE enzyme and whose interactions with the active sites of the enzyme were examined, showed results that could play a role in the treatment of AD.