İn vitro fertilizasyon siklusuna giren polikistik overli hasta oositlerinde preimplantasyon genetik tanı
Preimplantation genetic diagnosis of oocytes in patients with polycystic ovrian syndroma undergoing in vitro fertilization
- Tez No: 91618
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI-OZET Polikistik ovarian sendrom reprodüktif çağdaki kadınlarda en sık olarak görülen endokrinopatidir ve kadınların en az % 7.5'ini etkilemektedir. Genetik predipozisyon bazı olgularda gösterilmiştir. Bu olgularda, hiperandrojenizmin klinik ve biokimyasal bulguları, menstrual anormallikler, rekürrent gebelik kayıpları ve infertilite gibi değişik semptomlar mevcuttur. Biz bu çalışmada, PCOS 'li ve tubal infertilitesi olan IVF siklusuna giren vakaların oositlerinde preimplantasyon genetik tanı yaptık ve 13, 16, 18, 21 ve 22 nolu kromozomlarda anöploidi oranlarını karşılaştırdık. Çalışma grubuna PCOS'li 7 olgunun 8 siklusu, kontrol grubu olarak da tubal faktörü olan 7 olgunun 7 siklusu alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Preimplantation Genetic Diagnosis Of Oocytes In Patients With Polycystic Ovarian Syndrome Undergoing In Vitro Fertilization Polycystic Ovarian Syndrome (PCOS) is the most common endocrinopathy among women at reproductive age, affecting at least 7.5 percent of them. A genetic predisposition has been spotted in some women with PCOS. Women with PCOS have the clinical and biochemical findings of hyperandrogenism, menstrual abnormalities, recurrent miscarriages, and infertility. In this study, We have performed the preimplantation genetic diagnosis of oocytes in patients with PCOS and with tubal factor infertility undergoing in vitro fertilization and compared the ratio of chromosomes 13, 16, 18, 21 ve 22 aneuploidies. For the study, 8 cycles of 7 patients with PCOS and as a control group 7 cycles of 7 patients with tubal factor were selected.