Havadan gönderilen düzlemsel bir dalganın, toprak içine gömülü, mükemmel iletken bir küreden saçılması
Scattering of a plane wave from a perfectly conducting sphere buried in soil
- Tez No: 916236
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekn. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin konusu, düzlemsel bir dalganın kayıplı dielektrik içindeki mükemmel iletken bir küreden saçılması'dır. Tomografi, jeoloji, arkeoloji ve askeri araştırmalarda bu konudan çokça bahsedilir. Daha önceki çalışmalarda, integral denklemler çözülmüş ve moment metod kullanılmıştır. Böylece çözüm çok uzun zaman almakta ve hassasiyet önemli derecede azalmaktadır. Bu çalışmada, moment metodu ya da herhangi bir integral denklem kullanılmadan kesin bir çözüm elde edilmiştir. Hem istenen doğruluk seviyesine ulaşılmış hem de hesaplama süresi kısalmıştır. Varılan sonuçlar, birbirine dik iki yatay eksen boyunca, toplam ölçüm alması gereken, toprağa nüfuz eden ve C-tarama yapan bir radarın sonuçları ile karşılaştırılabilir. Bu çalışmanın sonuçları kullanılarak, düzlemsel dipollerden oluşan bir dizi ile gömülü hedef, bir veya iki işlemle, dedekte edilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the scattering of a plane wave from a perfectly conducting sphere buried in a lossy dielectric. This subject has been referred to in tomography, in geology, in archeology and in military researches. In previous works, integral equations are solved and method of moment (MoM) is applied. Therefore, the solutions became time consuming and the accuricies became rather rough. In this paper, a rigorous solution is obtained without making use of any integral equation or MoM. Thus the accuracy is improved to any desired level and the computation time is shortened. The result of this work can be compared with that of a C-scan ground penetrating radar (GPR), which has to make m× n sonde measurements, in one horizontal direction and in the other horizontal direction which is perpendicular to the first one. Making use of this thesis, a buried target can be detected, by applying a planar array of dipole antennas and making one or two measurements.