Sağlık çalışanlarının iş güvenliği ikliminin iş güvenliği performansına ve örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of occupational safety climate on occupational safety performance and organizational commitment of health workers
- Tez No: 916235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hastaneler fiziksel, kimyasal, biyolojik, psikolojik ve ergonomik olmak üzere iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eden birçok risk unsurunu bünyesinde barındırmaktadır. Bu sebeple hastane yönetimlerinin, çalışanların performanslarını ve örgütsel bağlılıklarını arttırmak için güçlü bir iş güvenliği iklimine sahip olan çalışma koşullarını sağlaması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarının iş güvenliği ikliminin iş güvenliği performansı ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini incelemektir. Betimleyici ve kesitsel nitelikteki bu çalışma 297 sağlık çalışanının katkıları dâhilinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde Güvenlik İklimi Ölçeği, Güvenlik Performansı Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeklerinden yararlanılmıştır. Bulgular, iş güvenliği ikliminin iş güvenliği performansı ve örgütsel bağlılık düzeyleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonuçlarına göre, sağlık çalışanlarının iş güvenliği iklimi algıları ve güvenlik performansı arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, iş güvenliği iklimi ve örgütsel bağlılık arasında da pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve gelir gibi demografik faktörlerin iş güvenliği iklimi, iş güvenliği performansı ve örgütsel bağlılık düzeyleri üzerindeki etkileri incelenmiş ve bazı önemli bulgular elde edilmiştir. Sonuç olarak, sağlık sektöründe iş güvenliği ikliminin iyileştirilmesinin, sağlık çalışanlarının güvenlik performansını artırabileceği ve örgütsel bağlılığı güçlendirebileceği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, yöneticilerin ve karar vericilerin, iş güvenliği kültürünü geliştirmeye odaklanarak sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak ve örgütsel etkinliği artırmak için stratejiler geliştirmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Hospitals contain many risk factors that threaten occupational health and safety, including physical, chemical, biological, psychological and ergonomic. For this reason, hospital managements need to provide working conditions with a strong occupational safety climate in order to increase the performance and organizational commitment of employees. The purpose of this study was to examine the effect of safety climate on safety performance and organizational commitment of healthcare workers. This descriptive and cross-sectional study was conducted with the contributions of 297 healthcare workers. Safety Climate Scale, Safety Performance Scale and Organizational Commitment Scales were used to obtain the data. The findings showed that safety climate has a significant effect on safety performance and organizational commitment levels.. According to the results of the study, positive and significant relationships were found between health care workers' perceptions of safety climate and safety performance. In addition, positive and significant relationships were also found between occupational safety climate and organizational commitment. The effects of demographic factors such as gender, age, education level and income on job security climate, job security performance and organizational commitment levels were examined and some important findings were obtained. According to the study, it was concluded that improving the safety climate in the healthcare sector can improve the safety performance of healthcare workers and strengthen organizational commitment. Therefore, it is recommended that managers and decision makers develop strategies to ensure the safety of healthcare workers and enhance organizational effectiveness by focusing on improving the safety culture.