Üst servikal travmalara posterior cerrahi yaklaşımlar
Posterior surgical approaches to upper cervical traumas
  1. Tez No: 916248
  2. Yazar: OĞUZHAN UZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ OĞUZ KARAKOYUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Üst servikal travmalar, yüksek morbidite ve mortalite oranlarıyla sonuçlanan ciddi yaralanmalardır. Oksipitoservikal bileşke, anatomi ve biyomekanik farklılıkları nedeniyle dikkatli bir yaklaşım gerektirir.Bu çalışmanın amacı, üst servikal travmaların posterior cerrahi yaklaşımlar ile elde ettiğimiz klinik verilerin ve uygulanan tedavinin preoperatif ve postoperatif sonuçlarını analiz etmek, cerrahi stabilizasyon tekniklerinin etkinliğini değerlendirmek ve elde edilen bulguları literatürle karşılaştırarak cerrahi uygulamalara yönelik katkı sağlamaktır. Materyal ve metod: Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda retrospektif bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışmaya, Şubat 2020-Mayıs 2022 tarihleri arasında üst servikal travma ile başvuran ve uygunluk kriterlerini karşılayan 31 hasta dahil edilmiştir. Preoperatif ve postoperatif dönemde radyolojik değerlendirmelerde üst servikal hizalanma parametreleri (C0-C2 lordoz ve C2-C7 lordozu, klivoaksiyel açı, C2 slope açısı, kraniyal slope açısı, SVA), nörolojik durum, cerrahi komplikasyonlar ve iyileşme süreçleri analiz edilmiştir. Cerrahi teknik olarak C1-2 seviyesi için postreior yaklaşım ile Harm's teknik, C2-3 stabilizasyon için C2 transpediküler fiksasyon ve C3 lateral mass füzyon yöntemleri ve ek patoloji olan hastalar için de destek füzyon yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Upper cervical traumas are severe injuries that often result in high morbidity and mortality rates. The occipitocervical junction requires careful consideration due to its unique anatomical and biomechanical characteristics. This study aims to analyze the preoperative and postoperative outcomes of clinical data obtained through posterior surgical approaches for upper cervical traumas, evaluate the effectiveness of surgical stabilization techniques, and contribute to surgical practices by comparing the findings with existing literature. Materials and methods: This retrospective study was conducted at the Department of Neurosurgery, Faculty of Medicine, Ordu University. A total of 31 patients who presented with upper cervical trauma between February 2020 and May 2022 and met the eligibility criteria were included in the study. Radiological assessments in the preoperative and postoperative periods analyzed upper cervical alignment parameters (C0-C2 lordosis, C2-C7 lordosis, clivoaxial angle, C2 slope, cranial slope, and SVA), neurological status, surgical complications, and recovery processes. Surgical techniques included posterior approaches with Harm's technique for C1-2 levels, C2 transpedicular fixation and C3 lateral mass fusion for C2-3 stabilization, and supplementary fusion methods for patients with additional pathologies.