Doğal dil işleme ve yapay zeka ile iş süreçlerinin otomasyonu ve iyileştirilmesi
Improvement and automation of business processes with natural language processing and artificial intelligence
- Tez No: 916257
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTLU YENİSEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, doğal dil işleme ve yapay zeka teknolojilerinin iş süreçlerinin otomasyonu ve iyileştirilmesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapay zeka ve doğal dil işleme teknolojilerinin iş süreçlerine entegre edilmesi, süreç otomasyonu, karar destek sistemlerinin geliştirilmesi ve süreç içerisinde tekrarlayan görevlerin insan müdahalesi olmadan gerçekleştirilmesi konuları birlikte ele alınmaktadır. Buna bağlı olarak, yapay zeka modelleri ile süreç akışlarının oluşturulması, veri merkezli süreçlerde karar destek sistemlerinin kullanılması ve süreçlerin otomatize edilmesi üzerindeki potansiyeller değerlendirilmiştir. Ayrıca, dil tabanlı verilerin analiz edilmesi ile süreç iyileştirme üzerinde doğal dil işlemenin rolü incelenmiştir. Tez içerisinde, farklı sektör ve işletmelerin yararlandığı teknolojilerin sağladığı somut faydalar vaka çalışmalarıyla ele alınmış, büyük verilerde yapay zekanın nasıl kullanıldığı ve iş destek süreçlerini nasıl iyileştirdiği analiz edilmiştir. Bu kapsamda NLP ve YZ teknolojilerinin iş süreçlerindeki mevcut kullanımları, sundukları fırsatlar ve potansiyel iyileştirme alanları araştırılmıştır. Bunlara ek olarak, bir çağrı merkezi sürecine yönelik özel bir uygulama örneğine yer veilmiştir. Bu örnekle birlikte, çağrı merkezi süreçlerinde YZ ve NLP tabanlı çözümlerle müşteri taleplerinin alınması, sınıflandırılması, yanıtlanması ve yönlendirilmesi süreçlerinin nasıl iyileştirilebileceği, iş akışlarının nasıl optimize edilebileceği ve süreç otomasyonlarının iş işleyişine katkıları detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the impacts of natural language processing and artifical intelligence Technologies on the automation and improvement of business processes. It explored the integration of AI and NLP tecnologies into business processes, focusing on areas such as process automation, the development of decision support systems, and the execution of repetitive tasks without human intervention. In this context, the potential of AI models to structure process flows, support data driven decision making, and optimize processes are evaluated. Additionally, the role of NLP in process improvement through the analysis of language based data is highlighted. The thesis supported these discussions with case studies demonstrating the benefits of these techbologies across various sectors and companies, analyzing how AI is utilized in data intensive and knowledge driven processes to enhance decision makinh. In this scope, the current applications, opportunities, and potential improvement areas offered by NLP and AI technolohies in business processes are investigated. Furthermore, a practical application example focused on call center process management is included. This case study showed how AI and NLP based solutions can be leveraged to classify, respond to and direcy customer requests, enhancing call center processes and optimizing workflow. The study detailed how process autiomation contributes to overall efficiency in call center operations