Bezelye proteini-psyllıum (Plantago ovata) müsilajı esaslı narkabuğu ekstraktı ile zenginleştirilmiş yenilebilirfilmlerin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of edible films enriched withpomegranate peel extract based on pea protein-psyllium (Plantago ovata) mucilage
- Tez No: 916256
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERİT ATASOY, ÖĞR. GÖR. HURİYE GÖZDE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, bezelye proteini izolatı ve psyllium musilajı esaslı film formülasyonlarına farklı oranlarda nar kabuğu ekstraktı (NKE) ilave edilerek biyoesaslı ve yenilikçi yenilebilir filmlerin üretilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, NKE-0, NKE-0.25, NKE-0.50, NKE-1 ve NKE-1.5 olarak adlandırılan filmler sırasıyla 0, 0.25, 0.50, 1 ve 1.5% (a/h) NKE içerecek şekilde hazırlanarak filmlerin fizikokimyasal, bariyer, renk, optik, mekanik, biyoaktif ve yapısal özellikleri incelenmiştir. Sonuçlar, NKE ilavesinin filmlerin kalınlık, nem içeriği, suda çözünürlük, su buharı geçirgenliği, renk, ışık bariyeri ve biyoaktif özellikleri üzerinde önemli bir etkiye (P≤0.05) sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, filmlerin mekanik özellikleri üzerinde NKE ilavesinin etkisi önemli (P≥0.05) bulunmamıştır. NKE içeren filmlerin kalınlık, nem içeriği, suda çözünürlük ve su buharı geçirgenliği değerleri kontrol filmine (NKE-0) kıyasla önemli ölçüde yüksek (P≤0.05) bulunmuştur. Ayrıca, NKE konsantrasyonuna bağlı olarak filmlerin antioksidan aktivitesi ve toplam fenolik içeriğinde belirgin bir artış (P≤0.05) tespit edilmiştir. NKE ilavesi filmlerin L* değerinde belirgin bir azalmaya (P≤0.05), a* ,b* ve ΔE değerlerinde belirgin bir artışa (P≤0.05) neden olmuştur. Bununla birlikte, NKE konsantrasyonuna bağlı olarak filmlerin opaklık değerinde önemli bir artış (P≤0.05) tespit edilmiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri NKE içeren filmlerin kontrol filmine kıyasla daha düzgün bir yüzeye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bunlara ek olarak, kontrol ve NKE içeren filmlerin FTIR spektrumları arasında belirgin bir fark gözlenmemiştir. Sonuçlar göz önüne alındığında, NKE ile zenginleştirilmiş bezelye proteini-psyllium müsilajı esaslı bu filmler biyoesaslı ambalaj malzemeleri için yenilikçi bir alternatif olarak değerlendirilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Bitki tohumu müsilajı, Biyoesaslı yenilebilir film, Baklagil proteini, Plantago ovata, Nar kabuğu ekstraktı
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce biobased and innovative edible films by adding pomegranate peel extract (PPE) at different rates to pea protein isolate and psyllium mucilage based film formulations. For this purpose, films named as PPE-0, PPE-0.25, PPE-0.50, PPE-1 and PPE-1.5 were prepared by containing 0, 0.25, 0.50, 1 and 1.5% (w/v) PPE, respectively, and the physicochemical, barrier, color, optical, mechanical, bioactive and structural properties of the films were investigated. The results revealed that the addition of PPE had a significant effect (P≤0.05) on the thickness, moisture content, water solubility, water vapor permeability, color, light barrier and bioactive properties of the films. However, the effect of the addition of PPE on the mechanical properties of the films was not found to be significant (P≥0.05). The thickness, moisture content, water solubility and water vapor permeability values of the films containing PPE were found to be significantly higher (P≤0.05) compared to the control film (PPE-0). In addition, a significant increase in antioxidant activity and total phenolic content of the films was detected (P≤0.05) depending on the NKE concentration. The addition of PPE caused a significant decrease in the L* value of the films (P≤0.05), and a significant increase in a*, b* and ΔE values (P≤0.05). In addition, a significant increase in the opacity value of the films (P≤0.05) was detected depending on the PPE concentration. Scanning electron microscope (SEM) images revealed that the films containing PPE had a smoother surface compared to the control film. In addition, no significant difference was observed between the FTIR spectra of the control and PPE containing films. Considering the results, these PPE-enriched pea protein-psyllium mucilage based films can be considered as an innovative alternative for biobased packaging materials. KEYWORDS: Plant seed mucilage, Biobased edible film, Legume protein, Plantago ovata, Pomegranate peel extract