Akut ya da epizodik dizziness şikayeti olan 57 hastanın nörolojik, kulak burun boğaz, radyodiagnostik ve psikiyatrik patolojiler açısından çok yönlü olarak değerlendirilmesi
Multifactorial evaluation of 57 patients with acute or episodic dizziness complaint according to neurological, ear nose throat, radiodiagnostic and psychiatric aspects
  1. Tez No: 91627
  2. Yazar: ÖMER SOYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Dizziness,pratik uygulamada sıkça karşılaştığımız, bulantı, kusma ve nistagmus ile seyreden ve birkaç dakika ya da haftada kendiliğinden düzelen bir semptom kompleksidir, genellikle benign periferik vestibüler hastalık olarak düşünülmektedir. Çalışmamızda benign periferik vestibüler hastalık tanısı almış dizzinesslı hastalarda primer nedenlerin ya da eşlik eden santral ve psikiyatrik hastalıkların saptanması amaçlandı. Bu çalışmada akut ya da epizodik dizziness şikayeti olan 57 hasta nörolojik, KBB, radyodiagnostik ve psikiyatrik patolojiler açısından çok yönlü olarak değerlendirildi. Değerlendirmeye alınan 57 hastanın sadece l(%1.7)'inde hiçbir neden tespit edilemedi. Sadece bir hastada yalnızca hiperlipidemi ve yine 1(%1.7) hastada yalnızca psikopatoloji tespit edildi. Geriye kalan 54 hastanın tamamında santral patoloji varken, %43'ünde psikiyatrik hastalık ve %31'inde periferik vestibüler hastalık, santral patolojiye eşlik ediyordu. Dizzinesslı hastanın değerlendirilmesinde yaş ve cinsiyet önemli birer faktör iken, dizziness cinsinin yönlendirici bir faktör olmadığı tespit edildi. USG,MR ve MRA oldukça faydalı tanı metotları olmalarına rağmen, BAEP' in değerinin oldukça sınırlı olduğu tespit edildi. Biz dizzinessın etiolojisinin araştırılmasında multidisipliner bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünüyoruz. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY The clinical picture with dizziness, vomiting, nausea and nystagmus which lasts only several minutes-weeks is a common problem in medical practice and benign peripheral vestibular pathology thought as an etiologic factor in most of them. Therefore, the aim of this study is to determine the central and psychiatric diseases relating to dizziness. Fifty seven patients with either acute or episodic dizziness were evaluated according to the neurological, otolaringologic, radiodiagnostic and psychiatric aspects. No etiological factor is detected in only 1.7% of 57 patients, although hyperlipidemia is detected as an only risk factor for dizziness in one patient and psychopathology in only one patient. There was a central nervous system pathology in remaining 54 cases. Psychiatric diseases (43%) and peripheral vestibular diseases (31%) have been found to be related to the central nervous system pathology. The age and sex are important factors in determining the etiology of dizziness, whereas the type of dizziness not. USG, MR, and MRA have been found as useful diagnostic methods; although BAEP have a very limited contribution. Our conclusion is a multidisciplinary approach should be done to determine the etiology of dizziness. 73