Farklı 3 boyutlu yazıcı sistemler ile hazırlanan kompozitlerin daimi diş mine ve dentin dokusuna bağlanma dayanımlarının makaslama test metodu ile incelenmesi ve stereomikroskop ile görüntülenmesi
Evaluation of the shear bond strength and stereomicroscopic imaging of composites prepared with different 3D printing systems on permanent tooth enamel and dentin tissues
- Tez No: 916265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENKHAN BAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tez çalışmamızda, günümüzde yaygın olarak kullanılan iki farklı tip 3 boyutlu (3B) yazıcı sistemi ile üretilen kompozit rezin örneklerin, daimi diş sert dokularına bağlanma dayanımlarının, termal döngü ile yaşlandırma işlemleri öncesinde ve sonrasında incelenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmamızın sonucunda, 3B yazıcılar kullanılarak üretilen indirekt restorasyonların çocuk diş hekimliği alanında uygulanabilirliğine dair önemli veriler elde edilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada, sistemik olarak sağlıklı çocuk hastalardan çekim endikasyonu ile çekilen ve en az bir düz yüzeyi çürüksüz olan 128 adet daimi diş kullanılmıştır. Dişler, mine ve dentin dokularında çalışılmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. Dentin grubundaki daimi dişlerin mineleri aşındırılmıştır. Meshmixer uygulaması kullanılarak 2x2 mm boyutlarında olacak şekilde silindirik kompozit rezin örnekler tasarlanmıştır. 64 adet örnek DLP tip, 64 adet örnek ise SLA tip 3B yazıcılar kullanılarak bastırılmıştır. Hazırlanan kompozit rezin örnekler, daimi diş mine ve dentin dokusuna self adeziv rezin simanla simante edilmiştir. Örneklerin yarısı termal döngüye tabi tutulmuş (+5°C ile +55°C, 10.000 döngü), diğer yarısına termal döngü uygulanmamıştır. Tüm örnekler makaslama bağlanma cihazında test edilmiş ve kırılma anındaki kuvvetler Newton (N) cinsinden kaydedilmiştir. Kırılma yüzeyleri stereomikroskop altında incelenmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS (25 version) (SPSS for Windows, IBM Inc., Chicago, IL, USA) yazılım programı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, the aim is to investigate the bonding strength of composite samples produced using two different types of 3D printing systems to permanent tooth enamel and dentin tissues, before and after thermal cycling aging processes. The goal of our thesis is to obtain significant data on the applicability of indirect restorations produced with 3D printers in the field of pediatric dentistry. In our thesis study, 128 permanent teeth, extracted from systemically healthy pediatric patients due to extraction indications and having at least one smooth, caries-free surface, were included. These teeth were randomly divided into two groups for analysis of enamel and dentin tissues. Enamel surfaces of permanent teeth in the dentin group have been eroded. Cylindrical composite samples measuring 2x2 mm were designed using Meshmixer software. 64 samples were printed using DLP-type 3D printers, and 64 samples were printed using SLA-type 3D printers. The prepared composite samples were bonded to the permanent tooth enamel and dentin tissues with self-adhesive resin cement. Half of the samples were subjected to thermal cycling (+5°C to +55°C, 10,000 cycles), while the other half were not exposed to thermal cycling. All samples were tested using a shear bond testing device, and the forces at the time of fracture were recorded in Newtons (N). Fracture surfaces were examined under a stereomicroscope. Statistical analysis of the data was performed using SPSS (version 25) (SPSS for Windows, IBM Inc., Chicago, IL, USA).