Yetişkin bireylerde sosyal medya bağımlılığı ile yeme farkındalığı, beslenme ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between social media use and addiction and mindful eating, health literacy and nutrition literacy in adults
  1. Tez No: 916272
  2. Yazar: DİLEK DİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma yetişkin bireylerde sosyal medya kullanımı ve bağımlılığı ile yeme farkındalığı, sağlık okuryazarlığı ve beslenme okuryazarlığı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 19-60 yaş arası 405 gönüllü kadın ve erkek bireyler katılmıştır. Katılımcılar genel bilgiler, antropometrik ölçümler, sağlık bilgileri, sosyal medya kullanımlarına ilişkin bilgiler, Yeme Farkındalığı Ölçeği (Mindful Eating Questionnaire-MEQ)), Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (Health Literacy Index-HLI)), Dijital Beslenme Okuryazarlığı Ölçeği (Digital Healthy Diet Literacy-DHLD) ve Sosyal Medya Bağımlılığı Formunu (SMBF) yanıtlamıştır. Kadınların yaş ortalaması 30.36±11.89 ve erkeklerin 28.18±10.74 yıldır. Kadın bireylerin beden kütle indeksi (BKİ) 22.8±4.2 kg/m2 ve erkek bireylerin BKİ'si 25.0±4.0 kg/m2'dir. Kadınlar MEQ ölçeğinden 2.28±.34, HLI'den 102.51±16.41, DHDL'den 21.40±11.95, SMBF'den 2.27±.71 puan alırken erkekler MEQ ölçeğinden 2.30±.34, HLI'den 100.84±14.69, DHDL'den 21.13±11.89 ve SMBF'den 2.67±2.49 puan almıştır. Sosyal medya kullanımının farklı alt boyutları ile yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve fiziksel aktivite yapma düzeyi arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur ilişki (p0.05). Sağlık okuryazarlığı ile yeme farkındalığı arasında negatif, dijital beslenme okuryazarlığı ile aralarında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak, sosyal medya kullanımının yeme farkındalığı, sağlık okuryazarlığı ve beslenme okuryazarlığı üzerine farklı etkileri vardır. Sosyal medyanın nasıl kullanıldığı özellikle yeme farkındalığı ve sağlık okuryazarlığı düzeylerinde farklılıklar yaratabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between social media use and addiction and mindful eating, health literacy and nutrition literacy in adults. A total of 405 volunteers between the ages of 19-60 participated in the study. Participants provided general information, anthropometric measurements, health information, information about their social media usage, and responses to the Mindful Eating Questionnaire (MEQ), Health Literacy Index (HLI), Digital Healthy Diet Literacy Scale (DHDL), and Social Media Addiction Form (SMAF). Women's average age was 30.36±11.89 and men's was 28.18±10.74 years. The average body mass index (BMI) for women was 22.8±4.2 kg/m and 25.0±4.0 for men. Woman participants scored an average of 2.28±.34 on the MEQ, 102.51±16.41 on HLS-EU, 21.40±11.95 on DHDL, and 2.27±.71 on SMAF. Man participants scored an average of 2.30±.34 on the MEQ, 100.84±14.69 on HLS-EU, 21.13±11.89 on DHDL, and 2.67±2.49 on SMAF. Significant relationships were found between different dimensions of social media usage and age, education level, employment status, and physical activity level.