Edirne il merkezi aile sağlığı merkezlerindeki aile hekimlerinin özgün problem çözmeye yönelik bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes towards specific problem solving of family physicians in family health centres in Edirne city centre
  1. Tez No: 916273
  2. Yazar: AYŞE NUR GEVENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızın amacı Edirne merkezinde aile sağlığı merkezlerindeki aile hekimlerinin özgün problem çözme becerilerine yönelik bilgi ve tutumlarını araştırmak, farkındalığın ve sağlık hizmeti kalitesinin artmasını sağlamaktır. Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Çalışma Edirne merkezindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışan 52 aile hekimiyle gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulan 50 sorudan oluşan bir anket ile toplanmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 47,8 ± 7,3 yıl, hekimlik süresi 22,8 ± 8 yıl, aile hekimliği süresi 12,8 ± 5,9 yıl ve bulundukları aile sağlığı merkezinde çalışma süreleri 8,9 ± 6,1 yıl saptanmıştır. Katılımcıların %51,9'u kadın, %69,2'si pratisyen hekimlerdi. Hekimlerin ortalama kendilerine kayıtlı kişi sayısının 3263,9 ± 490,8 kişi ve günde baktıkları hasta sayısının 74,8 ± 17,6 hasta olduğu saptanmıştır. Katılımcıların Özgün Problem Çözme Becerileri ile ilgili tutum ifadeleri toplam puanı ortalaması 58,65 ± 4,8 ve bilgi ifadeleri toplam doğru sayıları 12,83 ± 2,66 idi. Literatürde hazır ölçek ve kesme noktası olmadığı için çalışmamızda hekimlerin Özgün Problem Çözme Becerileri ile ilgili olumlu tutum sergilediği ve bilgi düzeylerinin orta yüksek olduğu değerlendirilmiştir. Değerlerin hedeflenen düzeyde olmadığı fakat gelecek vaat ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Hekimlerin özgün problem çözme becerilerinin artması ile hizmet kalitesi yükselmesi ve hasta memnuniyetinin artması sonucu günlük baktıkları hasta sayısının arttığı bulunmuştur. Aile hekimliği ile ilgili güncel yayın takibi, literatür takip edecek düzeyde yabancı dil bilme, bilgi soruları doğruları aile hekimliği uzmanlarında daha yüksek saptanmıştır. Sonuç olarak aile hekimlerinin Özgün Problem Çözme'ye yönelik bilgi ve tutumlarının arttırılması için disiplininin eğitimini almış aile hekimliği uzman sayısının arttırılması, hekimlerin niteliksel gelişimlerine önem verilerek sağlık hizmeti kalitesinin arttırılması hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the knowledge and attitudes of family physicians working in family health centers in the center of Edirne towards authentic problem solving skills and to increase awareness and quality of healthcare services. Our study is descriptive and cross-sectional. The study was conducted with 52 family physicians working in family health centres in the centre of Edirne. Data were collected with a questionnaire consisting of 50 questions created by the researcher by reviewing the literature. The mean age of the participants was 47.8 ± 7.3 years, the mean duration of practice was 22.8 ± 8 years, the mean duration of family medicine was 12.8 ± 5.9 years, and the mean duration of practice in the family health center was 8.9 ± 6.1 years. Among the participants, 51.9% were women and 69.2% were general practitioners. The average number of people registered with them was 3263.9 ± 490.8 and the average number of patients seen per day was 74.8 ± 17.6 patients. The mean total score of the participants on the attitude statements related to Specific Problem Solving Skills was 58.65 ± 4.8 and the mean total number of correct knowledge statements was 12.83 ± 2.66. Since there is no ready-made scale and cut-off point in the literature, in our study, it was evaluated that physicians exhibited positive attitudes towards Authentic Problem Solving Skills and their knowledge levels were moderately high. It was concluded that the values were not at the targeted level but promising. It was found that the number of patients cared daily increased as a result of increased specific problem solving skills of physicians, increased service quality and increased patient satisfaction. Following current publications related to family medicine, knowing a foreign language at a level to follow the literature, and the accuracy of information questions were found to be higher in family medicine specialists. In conclusion, in order to increase the knowledge and attitudes of family physicians towards specific problem solving, it should be aimed to increase the number of family medicine specialists trained in the discipline and to increase the quality of health service by giving importance to the qualitative development of physicians.