İskemik inmeli hastalarda von Willebrand faktörü
von Willebrand factor in ischemic stroke
- Tez No: 91628
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SOYUER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nöroloji, Neurology
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET 20 kontrol, 22 GİA ve 37 iskemik SVH hastasında ELİSA yöntemi ile vWf antijen düzeyleri ölçüldü. Bu üç grubun vWf antijen düzeyleri karşılaştırıldığında hasta gruplarında kontrol grubuna göre daha yüksek değerler elde edildi. Fakat istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanamadı. Hasta ve kontrol grubunda, yaş arttıkça vWf antijen düzeylerinin arttığı tespit edildi. Elde edilen bulgular literatür bilgileri ile karşılaştırılarak tartışıldı. Aterosklerozun arttığı yaş dönemlerinde vWf düzeylerinin arttığı düşünüldü. Bu yaş dönemlerinde vWf antijen düzeylerine bakılmasının iskemik SVH risk faktörlerini araştırmada önemli olabileceği görüldü, inme sonrası vWf antijen düzeyleri yüksekliğinin akut dönemde endotel hasarına yada bu antijenin akut faz reaktanı olmasına, kronik dönemde ise endotel hasarının devam etmesine bağlı olduğu düşünüldü. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY VWf antigen levels were evaluated with ELİSA in 20 healty persons, 22 TİA (Transient ischemic attack) and 37 ischemic CVD (cerebrovascular disease) cases. VWf antigen levels of these three groups were compared. VWf levels of patient groups were higher than those of control group but there was no statistical significance between them. It was found that the amount of vWf antigens increased as the age of patients became older. These findings were compared and discussed under the light of literature. It was thought that the levels of vWf increased at the age periods in which atherosclerosis was more commonly seen. In this age period, it was realized that the detection of vWf antigen level could be important when the risk factors of ischemic CVD were being investigated. It was thought that the high levels of vWf antigen in acute period were due to endothelial damage or being this antigen an acute phase reactant, while in chronic phase due to the continuation of endothelial damage. 38