Les conditions d'utilisation des plateformes de streaming audio: L'exemple de Spotify à travers makromusic
Ses akışı platformlarının kullanım koşulları: Makromusic aracılığıyla Spotify örneği
- Tez No: 916317
- Danışmanlar: PROF. JEAN - MICHEL BRUGUIERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Université Grenoble Alpes
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte, müzik eserlerinin dağıtımı için kullanılan ortamlar da evrim geçirdi. Bugün artık müziğe gerçekten“sahip”olmuyoruz, ancak akış teknolojisi sayesinde erişiyoruz, özellikle de Spotify aracılığıyla. 20. yüzyılın başında, neredeyse tüm yasal düzenlemeler müzik eserlerinin basılı biçimde korunmasını ve performans haklarını sağlıyordu. Ancak gelişen teknoloji müzik dinlemek için yeni araçlar oluşturmaya başladı. Napster modelinden ilham alınarak, ses akışı ortaya çıktı ve müzik eserlerine yasal erişim sağlanmasına izin verdi. Akış hizmetleri şimdi gerekli lisansları alarak müziği yasal olarak dinleme fırsatı sunuyor. Ancak, telif haklarının ve komşu hakların korunması konusunda endişeler devam ediyor. Akış hizmetlerinin yükselişiyle karşı karşıya kalan yasama organlarının endişesi de kişisel verilerin korunması olmuştur. Dijital hizmetlerin çoğalmasıyla, toplanan verilerin kullanımı da evrim geçirdi. Geleneksel olarak kişisel olarak kabul edilmeyecek verilerin bile GDPR kapsamına girmesine izin veren profil oluşturma teknikleri, kişisel olarak kabul edilen veri sayısını her geçen gün artırıyor. Bu çeşitlilikler, veri toplayan ve işleyen kuruluşlar için yeni zorluklar haline geldi, çünkü her birey, bazen bunun farkında bile olmadan, bir veri üreticisi haline geldi. Spotify, kullanıcılarının faaliyetlerinden üretilen dijital izlerle beslenen bir platformun örneğidir. Paralel olarak, bazı start-up'lar, üçüncü taraf uygulamalar olarak adlandırılan uygulamalar geliştirerek, akış çağının üstünlüğünden faydalanmışlardır. Bu uygulamalar, akış hizmetleriyle çalışarak, kullanıcılara deneyimlerini zenginleştirmek için çeşitli işlevsellikler sunar. Makromusic, Spotify ile bağlantılı üçüncü taraf bir uygulamanın bir örneğidir ve kullanıcılara benzer müzik zevklerine sahip veya aynı anda aynı şarkıyı dinleyen kişilerle eşleşme ve onlarla tanışma olanağı sağlar. Ancak, tüm bu dijital gelişmelerin, yani müzik akışının ve üçüncü taraf uygulamalarının yükselişinin, telif hakkı sahiplerini ve komşu haklarını etkileyen ve aynı zamanda kullanıcıları, ses akışı platformları tarafından belirlenen kullanım koşullarına tabi tutan, sayısız soru ortaya çıkardığını unutmamak önemlidir. Müzik endüstrisinin bu evrimini gözlemleyen yasama organları, hak sahiplerine güçlü bir koruma sağlamak için yeni anlaşmaları kabul ederek telif ve komşu haklar üzerindeki düzenlemeleri yeniden şekillendirmek zorunda kalmıştır. Dijital çağda, bu bilgi alışverişi sadece hak sahiplerinin değil, aynı zamanda tüketicilerin de endişesi haline gelmiştir. Ses yayını platformlarının kullanım koşullarında, tüketici, söz konusu hizmetin kullanıcısı olarak, müzik üzerinde basit bir kullanım lisansından yararlanır ve müziğin mülkiyet haklarına sahip olmaz. Bu nedenle, yayın platformlarının kullanıcıların kişisel verilerini koruduğundan emin olmaları gerekmektedir. Bu tez, yayın platformlarındaki hak sahiplerine ve kullanıcılara sağlanan korumayı, Spotify örneği üzerinden makromusic aracılığıyla analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
With technological developments, the environments used for the distribution of musical works have also evolved. Today, we don't really“own”music anymore, but we stream it thanks to streaming technology, especially through Spotify. At the beginning of the 20th century, almost all legal regulations ensured the protection of musical works in printed format and performance rights. But developing technology began to create new tools for listening to music. Inspired by the Napster model, audio streaming emerged,, allowing legal access to musical works. Streaming services now offer the opportunity to legally listen to music by obtaining the necessary licenses. However, concerns remain regarding the protection of copyright and neighboring rights. Faced with the rise of streaming services, one of the legislator's concerns also remained the protection of personal data. With the proliferation of digital services, the use of collected data has also evolved. The number of data considered to be personal is increasing day by day, as profiling techniques allow data that would not traditionally be considered personal to fall within the scope of the GDPR. These multiplicities have thus become the new challenges for organizations that collect and process data, as every individual has become a data generator, sometimes without even realizing it. Spotify remains an example of a platform that thrives on the digital traces generated by its users' activities. In parallel, some startups have used the exponential rise of the streaming era to their advantage by developing so-called third-party applications. These applications, which work with streaming services, offer various functionalities to users to enrich their experience. Makromusic is an example of a third-party application connected to Spotify, allowing users to match with individuals who have similar musical tastes or who are listening to the same song at the same time and engage in discussions with them. But it's important not to forget that all these digital developments, namely the rise of music streaming and third-party applications, raise countless questions, affecting both copyright holders and neighboring rights, as well as users, who remain subject to the terms of use set by audio streaming platforms. Having witnessed this evolution of the music industry, legislators have had to reform regulations on copyright and neighboring rights and adapt to the digital age and the speed of the web by adopting new treaties to ensure strong protection for rights holders. In a digital age, this exchange of information is not only the concern of rights holders but also of consumers. In the terms of use of audio streaming platforms, the consumer, as the user of the service in question, benefits from a simple usage license and acquires no ownership rights over the music. Therefore, streaming platforms must ensure that users' personal data is protected. This thesis aims to analyze the protection provided to rights holders and users on streaming platforms through the example of Spotify, using the intermediary of makromusic.