Futbol şirketleri açısından futbol hakemlerinin tükenmişlik durumu
Burnout situation of football referees from the perspective of football companies
- Tez No: 916320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünyada ortak dil olarak tüm insanlığa hitap eden futbolda, futbol ekonomisinin ve futbol hakemlerinin tükenmişlik sendromuna karşı gösterdikleri özeni incelenmiştir. Türkiye Futbol Liginde faal olarak görev yapan futbol hakemlerinin Futbol şirketi paydaşlarına (yöneticiler, futbolcular, taraftar) yönelik tükenmişlik düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma Türkiye'nin çeşitli illerinden ve kategorilerinden toplamda 218 adet futbol hakemiyle yapılmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Maslach Tükenmişlik Envanteri (1981) ile 16 soruluk kişisel bilgilerin yer aldığı anket formu kullanılmaktadır. Maslach Tükenmişlik Ölçeği hakemlerin Futbol şirketlerine (yöneticiler, futbolcular ve taraftar) yönelik tutum ve davranışları ele alınarak uygulanmaktadır. Ölçeklerden elde edilen veriler ortalama, yüzde, standart sapma gibi istatistiksel yöntemlerle özetlenecek ve normallik sınamalarından sonra ilişki analizleri olan regresyon ve korelasyon analizi ile, farklılık analizleri ise ANOVA ve T-Testi analizleri ile analiz edilmektedir. Regresyon modelinin varsayımlarının sınanması yapılacaktır. Anlamlılık düzeyi olarak 0,05 ve 0,01 kullanılacaktır. Araştırma bulgularında futbol hakemlerinin yaşı, medeni durumu, mesleği, geliri, eğitim düzeyi, hakemlik kategorisi, aktif futbol oynaması, tecrübesi, ili, sosyal medya kullanımı, haftada izledikleri müsabaka sayısı vb. göre futbol şirketine karşı tükenmişlik düzeyinin bütün alt boyutları (duyarsızlaşma, duygusallık, kişisel başarı) arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılacaktır. Tükenmişlik duygusunun olumsuz etkilerini azaltmak için futbol hakemlerini tükenmişlik duygusuna yönelten mesleki ve sosyal faktörlerin ortadan kaldırılmasının yanı sıra; futbol şirketi paydaşlarının bu faktörleri ortadan kaldıracak tedbirlere başvurması gerektiği düşünülmektedir. Katılımcıların vermiş oldukları cevapların kendi duygu ve düşüncelerini tam anlamıyla belirttiklerini incelemek, bu incelemenin doğruluk oranını test etmek adına IBM SPSS paket programında bulunan“Güvenilirlik Analizi”işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu analizi gerçekleştirmemizin asıl nedeni ise veri kaybının oluşmaması aynı zamanda toplanan verilerde hata payının minimize edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonrasında hakemlerin tükenmişlik durumu yüksek bulunmuştur. Futbol ekonomisi açısından tükenmişlik sendromuna gereken özen gösterilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Futbol şirketleri hakemlerin üzerindeki tükenmişlik sendromunu tetikleyen faktörleri azaltma konusunda yardımcı olması gereklidir. Yöneticilerin, antrenörlerin ya da futbolcuların hakem otoritesi altında saygı çerçevesinde işlerini karşılıklı olarak yapmasına izin vermelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, Turkey serving as active soccer referee in the Football League the football company stakeholders (administrators, players, fans) for burnout is analyzed in terms of different variables. Research will be carried out in Turkey with a Total of 218 pieces of soccer referees from various provinces and categories. Maslach Burnout Inventory (1981) and a questionnaire form including personal information of 16 questions will be used as data collection tools in the study. Maslach Burnout Scale has been adapted by considering referees' attitudes and behaviors towards Football companies (managers, football players and fans). The data obtained from the scales will be summarized by statistical methods such as mean, percentage, and standard deviation, and after normality tests, regression and correlation analysis, which are correlation analyzes, will be analyzed with ANOVA and T-Test analyzes. The assumptions of the regression model will be tested. 0.05 and 0.01 will be used as the significance level. The research findings include the age, marital status, occupation, income, education level, referee category, active football play, experience, province, social media usage, number of competitions they watch per week, etc. It will be investigated whether there is a significant relationship between all sub-dimensions of the level of burnout (depersonalization, emotionality, personal achievement) against the football company. In addition to eliminating the professional and social factors that lead the football referees to the feeling of burnout in order to reduce the negative effects of burnout; It is believed that football company stakeholders should take measures to eliminate these factors. In order to examine whether the answers given by the participants express their feelings and thoughts completely, and to test the accuracy of this examination, the“Reliability Analysis”process in the IBM SPSS package program will be performed. The main reason for performing this analysis is to prevent data loss and to minimize the margin of error in the collected data.