Spor kulüplerinin halka açılmasının finansal yapıları üzerine etkisi
Sport clubs' initial public offering effects on the financial structure.
  1. Tez No: 141999
  2. Yazar: ALİ DURSUN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. A. AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
-151- OZET Bu araştırmanın amacı, spor kulüpleri için alternatif bir finans yöntemi olan halka açılmanın spor kulüplerinin finansal yapılan üzerine etkilerini incelemek ve uygulanan modeller açısından bazı öneriler getirmektir. Bu amaçla; ilgili literatür incelenmiş ve mevcut duruma ilişkin bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında şirketlerin genel müdürleri ile mülakatlar yapılmış ayrıca şirketlerin mali tabloları finansal analize tabi tutularak araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de halka açılmış olan profesyonel futbol kulübü şirketleri olan Galatasaray Sportif ve Sınai ve Ticari yatırımlar A.Ş., Beşiktaş Futbol Yatırımları A.Ş., Fenerbahçe Sportif Hizmetler Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Trabzonspor Sportif Yatırım ve Ticaret A.Ş. oluşturmuştur. Ancak Trabzonspor Sportif Yatırım ve Ticaret A.Ş. araştırmanın yapıldığı tarihte (Nisan 2005) halka açıldığından halka açıldıktan sonraki mali tabloları açıklanmadığı için analiz kapsamı dışında tutulmuştur. Araştırmada; şirketlerin mali tabloları karşılaştırmalı tablolar analizi, yüzde yöntemi ile analiz, eğilim yüzdeleri yöntemi ile analiz ve oran analizi gibi temel analiz teknikleri ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak; Analize tabi tutulan kulüp şirketlerinin halka açılma öncesi mali yapılan ile halka açılma sonrası mali yapılan karşılaştırdığında, halka açılma ile sağlanan gelirlerinde etkisiyle üç şirketinde mali yapısında iyileşme olduğu tespit edilmiştir. Buna göre Türkiye'de spor kulüplerinin şirketleşip halka açılmalar gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-152- SUMMARY The purpose of this study is to examine the effects on the financial structure of sport club's initial public offering as an alternative finance method and giving some suggestions to applied models. For this aim the related literature had researched and tried to give related information about current situation. In scope of research some interviews had been made with general directors of companies and the fiscal tables had been experienced to financial analysis for finding solution to the problem of study. The population of the study was the sports clubs company that were initial public offering like Galatasaray Sportive Joint-Stock Company, Beşiktaş Sportive Joint-Stock Company, Fenerbahçe Sportive Joint-Stock Company and Trabzonspor Sportive Joint-Stock Company. But in April 2005, the same dates of searching, Trabzonspor Sportive Joint-Stock Company had initial public offering, however the fiscal tables can't declare so Trabzonspor Sportive Joint-Stock Company is outside of the analysis. In this study the financial tables of companies had analyzed by the basic analysis techniques like comparative tables analysis, analysis by percentage method, tendency percentage method and ratio analysis. As a result; the comparison of analyzed club companies' previous and latter financial state of the initial public offering, the three companies financial state gets better by the incomes of initial public offering. According to this it could be said the sport clubs have to be companies and have to initial public offering.