Beden eğitimi öğretmenlerinin sosyal zeka ve karanlık üçlü kişilik özelliklerinin iletişim becerileri üzerine etkisi
The impact of physical education teachers social intelligence and dark triad personality traits on their communication skills
  1. Tez No: 916345
  2. Yazar: AYSELNUR DOĞRUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ PEHLEVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin iletişim becerileri, karanlık üçlü kişilik ve sosyal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya, Mersin ili merkez ilçelerine bağlı okullarda görev yapmakta olan 285 (40.87 ± 9.72 yıl; 120 kadın ve 165 erkek) beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“İletişim Becerileri Ölçeği-Yetişkin Formu”,“Karanlık Üçlü Kişilik Ölçeği”ve“Tromso Sosyal Zeka Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların iletişim becerileri, karanlık üçlü kişilik özellikleri ve sosyal zekâ düzeyleri cinsiyet, yaş, hizmet yılı, görev yaptıkları okul türü (devlet/özel) ve medeni durum değişkenlerine göre ayrı ayrı incelenmiştir. Araştırmada model olarak betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplarda t-Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgulara göre, erkek öğretmenlerin kadınlara göre Makyavelizm eğilimleri ve özel okullarda çalışan bekar öğretmenlerin evlilere göre narsisizm eğilimlerinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte narsisizmin pozitif, psikopatinin negatif bir şekilde iletişim becerilerinin anlamlı yordayıcıları olduğu, ancak Makyavelizm kişilik özelliğinin iletişim becerilerine bir yordayıcı etkisinin olmadığı görülmüştür. Diğer yandan, Tromso Sosyal Zeka Ölçeği'nin bilgi süreci ve sosyal beceri alt boyutlarının da iletişim becerilerini anlamlı biçimde yordadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak; beden eğitimi öğretmenlerinin iletişim becerileri ve sosyal zeka düzeylerindeki artışların öğretmenlerin hem olumlu hem de olumsuz eğilimlerinden kaynaklanabileceği, buradan yola çıkarak öğretmen seçimlerinde yapılan değerlendirmelerin yalnızca bir özellik üzerine değil de bütünsel ve kapsamlı şekilde yapılması gerekliliği vurgulanabilir. İlerideki çalışmalarda öğretmenlerin iletişim becerileri, karanlık üçlü kişilik özellikleri (Makyavelizm, narsisizm, psikopati) ve sosyal zeka düzeyleri öğrenci gözünden değerlendirilerek, bu değerlendirmelerin öğretmen değerlendirmeleriyle paralelliği sorgulanabilir. İlaveten, öğretmenlik yetkinliğini etkileyebilecek diğer kişilik özellikleri ölçülerek, iletişim becerileri karanlık üçlü kişilik ve sosyal zeka düzeyi aralarındaki ilişkiler incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between physical education teachers' communication skills, Dark Triad personality traits, and social intelligence levels. A total of 285 (40.87 ± 9.72 years; 120 female and 165 male; 120 female and 165 male) physical education teachers working in schools in the central districts of Mersin province participated in the study.“Communication Skills Scale-Adult Form”,“Short Dark Triad”and“Tromso Social Intelligence Scale”were used as data collection tools in the study. Participants' communication skills, dark triad personality traits and social intelligence levels were analyzed separately according to gender, age, years of service, type of school (public/private) and marital status variables. The study employed a descriptive and relational survey model as its research design. The data were collected face-to-face by the researcher. Descriptive statistics, independent samples t-test, Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used to analyze the data. According to the findings obtained from the analyses, male teachers were found to have higher tendencies toward Machiavellianism compared to female teachers, while single teachers working in private schools exhibited higher tendencies toward narcissism compared to their married counterparts. Additionally, narcissism was found to be a positive and significant predictor of communication skills, while psychopathy was a negative predictor. However, the Machiavellianism personality trait did not have a predictive effect on communication skills. On the other hand, it was determined that the information processing and social skills sub-dimensions of the Tromso Social Intelligence Scale significantly predicted communication skills. In conclusion, it can be emphasized that increases in physical education teachers' communication skills and social intelligence levels may stem from both positive and negative tendencies. Based on this, it is highlighted that evaluations conducted during teacher selection should not focus solely on a single trait but rather be carried out in a holistic and comprehensive manner. In future studies, teachers' communication skills, Dark Triad personality traits (Machiavellianism, narcissism, psychopathy), and social intelligence levels could be evaluated from the students' perspective, and the alignment of these evaluations with teachers' self-assessments could be investigated. Additionally, other personality traits that may influence teaching competency could be measured, and the relationships between communication skills, Dark Triad personality traits, and social intelligence levels could be explored.