Akut pulmoner emboli ağırlığı ile sarkopeni ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between acute pulmonary embolism severity and sarcopenia
  1. Tez No: 916346
  2. Yazar: AHMET RIDVAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞENGÜL ŞEREF PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Akut pulmoner tromboemboli (APE), erken teşhis ve tedavi edilmesi gereken yaygın ve potansiyel olarak ölümcül bir kardiyovasküler hastalıktır. Avrupa Solunum Derneği (ERS) ve Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) kılavuzu APE tedavisine rehberlik etmek için üç seviyeli (düşük, orta, yüksek) risk sınıflama şemasını önermiştir. Bu sıralamaya göre hastalar erken mortalite riski açısından yüksek riskli, orta-yüksek riskli, orta-düşük riskli ve düşük riskli olarak sınıflanmaktadır. APE, klinik rutinde öncelikli olarak bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi (BTPA) ile teşhis edilen bir hastalıktır. Bu klinik araştırma ile sarkopeninin bir göstergesi olarak pektoral kas alanlarının ölçülmesi ve erken mortalite risk gruplarında sarkopeni ilişkisinin değerlendirilmesi planlanmıştır. Gereç Yöntem: Bu çalışma, retrospektif kesitsel bir araştırmadır. Ağustos 2022-Temmuz 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne başvuran APE tanısı almış hastalar dahil edildi. Bu çalışmaya üzere toplamda 128 hasta dahil edildi. PE ağırlığının ERS/ESC klavuzu risk sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Hastalara tanı anındaki çekilmiş olan BTPA'larda sarkopeni değerlendirmesi için pektoral kas alanları (PKA) değerleri ölçüldü ve pektoral kas indeksi (PKİ) hesaplandı. Elde edilen sonuçlarla hastaların PE ağırlığı ile sarkopeni arasındaki ilişki analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute pulmonary embolism (APE) is a common and potentially fatal cardiovascular disease that requires prompt diagnosis and treatment. The European Respiratory Society (ERS) and the European Society of Cardiology (ESC) guidelines recommend a three-level risk classification scheme (low, intermediate, high) to guide APE treatment. According to this classification, patients are categorized as high-risk, intermediate-high-risk, intermediate-low-risk, or low-risk in terms of early mortality risk. In clinical practice, APE is primarily diagnosed using computed tomography pulmonary angiography (CTPA). This clinical study aimed to measure pectoral muscle areas (PMAs) as an indicator of sarcopenia and evaluate the relationship between sarcopenia and early mortality risk groups. Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included patients diagnosed with APE who presented to the Pulmonology Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between August 2022 and July 2023. A total of 128 patients were included in the study. The severity of pulmonary embolism (PE) was classified according to the ERS/ESC guideline risk classification. Pectoral muscle areas (PMAs) were measured on CTPA images obtained at the time of diagnosis to evaluate sarcopenia, and pectoral muscle indices (PMIs) were calculated. The relationship between PE severity and sarcopenia was analyzed using the obtained data.